Öğretmen Diyarı

Öğrendiğiniz Herşeyi Hatırlamanız İçin 4 Strateji

Eğer herhangi bir şey öğrenecekseniz, daha önceden edinilmiş iki tür bilgiye ihtiyacınız vardır:

  • Matematik, tarih ya da programlama gibi ilgilendiğiniz konu hakkında bilgi
  • Öğrenmenin aslında nasıl çalıştığına dair bilgi

Kötü haber: Öğretim sistemimiz bu iki unsurdan birisini atlıyor, öğrenmeyi öğrenmek. Ki öğrenme yeteneğiniz, akademik kariyerinizde başarılı olmaktan, iş hayatında ilerlemeye kadar hayattaki başarınızın en büyük bir belirleyicisi.

“Ebeveynler ve eğitimciler ilk tür bilgiyi uygulamak konusunda oldukça iyiler,” diye paylaşıyor psikoloji yazarı Annie Murphy Paul. “Somut bilgi hakkında konuşurken kendimizi oldukça rahat hissediyoruz: isimler, tarihler, rakamlar, gerçekler. Ancak öğrenmenin kendisi üzerine danışmanlık vermeye geldiğinde – yani öğrenmenin ‘bilişüstü’ yönlerine geldiğinde – durum daha rastgele bir hale geliyor ve bu da kendini ortaya koyuyor.”

Eğitim ile ilgili yapılan yeni bir araştırma, düşük başarılı öğrencilerin, insanların başarılı bir şekilde öğrenmesini sağlayan kavramsal stratejileri anlamak konusunda “önemli eksiklikleri” bulunduğunu gösteriyor. Bu, öğrencilerin başarısızlıklarının nedenlerinden birisinin öğrenmenin aslında nasıl çalıştığını bilmemeleri olduğunu gösteriyor.

Bu aslında tüm kültürleri ilgilendiren bir şey.

St. Louis Washington Üniversitesi’ndeki psikologlar ve “Make It Stick: The Science of Successful Learning (Takılıp Kalsın: Başarılı Öğrenme Bilimi)” isimli kitabın ortak yazarları Henry Roediger ve Mark McDaniel, “öğretme ve araştırma yapma şeklimiz teoriden, ilim ve sezginin büyük bir karışımından oluşuyor.”

İşte gerçekten işe yarayan öğrenme stratejileri:

Kendinizi yeniden hatırlamak için zorlayın.

Etkili öğrenmenin en az eğlenceli kısmı, zor olmasıdır. Aslında, “Make It Stick” yazarları, öğrenmenin en zor olduğu zamanlarda, aynı ağırlık kaldırırken kendinizi en güçlü hale getirmek için sınırlarınızı zorladığınız gibi, öğrenme kapasitenizi en iyi haline getirdiğinizi savunuyorlar.

Bundan faydalanmak zor olmasına rağmen basit; kendinizi bir gerçeği hatırlamak konusunda zorlayın. Hafıza kartları, sizi cevap vermek zorunda bıraktıkları bu konuda harika yardımcınız olacaktır.

Kendinizi akıcılığa kaptırmayın.

Bir şey okuduğunuzda ve okumak kolay geldiğinizde yaşadığınız şey akıcılıktır.

Bu sadece başınızı derde sokar.

Örnek: Diyelim ki, havaalanındasınız ve Chicago’ya olan uçuşunuzun hangi kapıdan olduğunu hatırlamaya çalışıyorsunuz. Havaalanındaki monitörlere bakarsınız – kapı numarası B44. Kendi kendinize, ah, B44, kolaymış, dersiniz. Sonra yürüyerek uzaklaşırsınız, tembelce telefonunuza bakarsınız ve o anda gittiğiniz yeri unutursunuz.

Alternatif: Kapı numarasını okursunuz. Sonra monitörden uzaklaşır ve kendinize, kapı numarası neydi, diye sorarsınız. Eğer kapı numarasının B44 olduğunu hatırlayabiliyorsanız, gitmeye hazırsınız demektir.

Yeni şeyleri, eski şeylere bağlayın.

“Yeni öğrenme yolunuzun eski bilgileriniz ile nasıl ilişkili olduğunu ne derece fazla açıklayabilirseniz,” diye yazıyor “Make It Stick” yazarları, “yeni şeyler öğrenme üzerindeki hakimiyetiniz o kadar fazla olacak ve daha sonra hatırlamanıza yardımcı olacak daha fazla bağlantı kuracaksınız.”

Daha önceden var olan bilgi ağınıza yeni bağlar örerken, aslında detaylandırmış oluyorsunuz.

Darbe vurucu tekniklerden biri, kısa süre önce ortaya çıkardığınız, gerçek hayat ilkelerini ortaya atmaktır. Eğer kısa süre önce devrik kafiye hakkında bir şey öğrendiyseniz, bunu içeren şiirler okuyun. Kısa süre önce ısı transferini keşfettiyseniz, soğuk bir kış günü avcunuzun içindeki bir kupa sıcak kakaonun ellerinize ısı yaymasını düşünebilirsiniz.

Yansıtın, yansıtın, yansıtın.

Geriye bakmanın yardımı dokunur. Harvard İşletme Fakültesi’nin bir çalışmasında, çağrı merkezinde çalışanlar, günün sonunda 15 dakika için yansıtma yaptıklarında, kontrol grubundan %22.8 daha fazla performans gösterdiler.

“İnsanların yansıtma yapma olasılıkları olduğunda, öz yeterlilik konusunda bir patlama yaşıyorlar,” diyor HBS profesörü Francesca Gino. “Bir şeyleri başarabilecekleri konusunda kendilerine daha fazla güveniyorlar. Bunun sonucu olarak, yaptıkları ve öğrendikleri şeye daha fazla çaba sarf ediyorlar.”

Yansıtma, çok daha az çalışmak anlamına geliyor gibi görünse de, aslında çok daha başarılı olmaya neden oluyor.

 

Kaynak: http://www.businessinsider.com/strategies-for-remembering-everything-you-learn-2014-8utm_content=bufferc3e40&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim