Öğretmen Diyarı

Neden Yanlış Kişilere Âşık Oluyoruz?

Günümüzde boşanma oranlan gittikçe artmakta. Çoğu evli çift mutsuz ya da hayattan beklentilerini alamamış durumda. Maddi durumu ve sosyal statüleri elverenler ise zaten hali hazırda boşandılar. Peki ama tüm bu yanlış evliliklerin nedeni ne? İnsanlar neden bu kadar yanlış seçimler yapıyor ve bunların sonuçlarına katlanıyor? Tann’mn insanları cezalandırmak için yeni bulduğu yöntem yanlış eş seçimi mi? Etrafta insanları kışkırtan ve yanlış evlilikler yapmalarına neden olan bir şeytan mı dolanıyor?

Bu sorunun yanıtına kısaca “Evet” deyip geçebiliriz. Ve bu şeytanın adı da insan kimyasıdır! Vücudumuzun salgıladığı bazı kimyasallar insan türünün varlığım devam ettirebilmesi için gereklidir. Bu kimyasallar kadınların hamile kalıp o çocuk büyüyene kadar eşiyle birlikte yaşayabilmelerini sağlamak için salgılanmakta.

Şimdi ilişkinin ilk başlarından itibaren insanların yanlış karar vermelerine neden olan gelinmeleri inceleyelim:

İlişkilerin ilk başı, ilk çekim döneminin hormonlarla çok alakası vardır. Erkekler, özellikle de genç erkeklerin cinsel istekleri çok yüksektir ve sadece çıplak bir kadın vücudundan bile etkilenme olasılıldan vardır. Bu sosyal koşullanma, aile baskısı ya da arkadaşlarla ilgili değil; sadece erkeklik hormonu; testosteronun salgılanmasından dolayıdır. Erkeklerin tutkusu ya da cinsel tutkusunun esas suçlusu bu hormondur. Yani yeni tanıştığınız bir erkeğin sizin kulunuz köleniz olmayı istemesi ve sizi her gördüğünde aklına yatak odasının gelmesinin sorumlusu bu hormondur.

Kadınlarda da belli bir düzeye kadar bulunan bu hormon, kadınların da seks güdülerini etkilemektedir. Ancak erkeklerde testislerin salgıladığı testosteron kadınlarda adrenal korteks tarafından salgılanmakta, yumurtalıkların da çorbada biraz tuzu bulunmaktadır.

 

Kadınların erkeklerin çıplaklığı ya da vücutlarından çok fazla etkilenmedikleri bir gerçektir. Kadınlan esas etkileyen şey ise erkeğin gösterdiği sosyal, fiziksel başarı ve üstünlüktür. Erkeğin üstünlüğü ve gücü, kadını hamilelik ve çocuğunun bebeklik dönemi boyunca destekleyebilme kapasitesini göstermektir. Bu seçimden de östrojen hormonu sorumludur. Östrojen; kadınlan kendilerine destek olan, ihtiyaçlan olduğunda yanlarında olacak, verici ve hassas erkeklere yöneltmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol