Öğretmen Diyarı

Neden Pembe Kadınları Mavi Erkeklerin Rengidir?

 (Nazar Boncuğu rengi de mavidir.) Bu yüzden erkek çocuklara mavi elbiseler giydirilir mavi takılar takılırdı. Tüm çocuklara neden mavi giydirilmediği kızlarların korunmaya ihtiyaçları olup olmadığı ise ilginç bir tartışma konusudur. Belki de kızlar korumasız bırakılarak şeytani ruhları yatıştırmada kullanılıyordu ne dersiniz?

Daha sonra kızlar kendi rengi olan ve görünüşte hiçbir özel gücü olmayan pembe rengi ile ödüllendirilmişlerdir.


Günümüzde psikologlar farklı renklerin çocukların üzerindeki etkisinden söz etmektedir. Pembe rengin çocuklar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Mavi renginde pembe renkte olduğu gibi yatıştırıcı etkisi vardır. Hatta psikiyatrik hastanelerde pembe renk hastaları yatıştırılmakta kullanılırken, odaların ve koridorların rengide mavi ve pembe boyanmıştır. Bu renklerin çocukların kan basıncını düşürdüğü ve dikkat oranını arttırdığı bilimsel test ve deneylerle kanıtlanmıştır.

Sarı renk çocukları neşelendiriyor, kırmızı ise çocuklar en kötü bir renktir. Kırmızı renk kan basıncı, solunum, kalp ritmi, beyin ve kas ritmleri gibi vücut hareketlerini artırmaktadır.

Çocuklarınıza herhangi bir şey alırken ya da odalarının duvarlarını boyarlar bu bilgileri göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

 

ilgincbilgiler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim