Öğretmen Diyarı

NASIL KAÇARIM BU STRESTEN

Stres, içsel ve dışsal uyaranlar karşısında edindiğimiz ruhsal gerilimdir. Strese maruz kalmamak mümkün değil gibi görünüyor ilk başta. Elbette hayat toz pembe değil, kayıplar, başarısızlıklar, engellemeler karşısında tepki göstermemek, strese girmemek mümkün değil. Ama kendimizi stresin  dikenli kollarına bıraktığımızda daha çok içimiz acımaya başlıyor. Stres yaratan durumu ortadan kaldırmaya çalışmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda  durumla baş etmek için çözüm önerileri üretmek kişinin yapacağı sağlam bir adım olacaktır.
Ama her şeyden önce stresli durumlara karşı kendimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Bir anlamda strese karşı önleyici tedbirler de diyebiliriz.


- Kendinizle barışın. Çevrenizde gelişen her problemin kaynağını kendi davranışlarınızda aramayın. Sürekli kendinden şikayet eden, pişman olan insanların yaşam gardı daha çabuk düşüyor. Siz biricik ve kıymetlisiniz.


- Çevrenizle barışın. Kendiyle savaşan insanların aksine çevresiyle savaşan insanları da sık görürüz çevremizde. Her olayın bir sorumlusu, suçlusu mutlaka vardır diye düşünmek sadece yapayalnız kalmaya yarar. Zor zamanlar için yaslanacağınız omuzları itelemeyin.


- Spora zaman ayırın. Spor yaparken vücudumuzdaki stres hormonlarının üretimi azalıyor. Kişi , kendini sakin ve huzurlu hissediyor.Spor anında salgılanan seratonin hormonu kişiyi mutlu olmasını sağlıyor. En kolay ve zahmetsiz sporun yürüyüş olduğunu unutmayın. Sabahları yapacağınız 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşlerle vücudunuza en büyük iyiliği yapmış olacaksınız.


- Uyku düzenine dikkat edin. Çocukların olduğu kadar büyüklerin de gece uykusuna ihtiyacı vardır. Strese bağlı problemlerden biri de uyku düzensizlikleridir. Uykunun süresi değil, kalitesi bizi yeni güne hazırlar. İyi havalandırılmış, gürültüden uzak, sakin bir ortamda uyumak ve uyumadan önce ılık bir duş ve bir bitki çayı da uykuya yardımcı rollerdedir.


http://esradandunyaya.blogspot.com

- Doğayla barışın. Betonlarla dolu bir dünyada yaşıyor olsak da bir ağaç gölgesinde 15 dakika oturma imkanı yaratın. Balkonunuzda, küçük bir bahçe yaratabilir, renkli çiçekler ya da küçük domatesler yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Zihnimizde ve vücudumuzda oluşan olumsuz enerjiyi  toprak ana kolaylıkla ayırabilir bizden.

 

Anahtar Kelimeler:
kaçarım bu stresten

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim