Öğretmen Diyarı

Meyve Kabukları Ne İşe Yarar?

Örneğin; muz kabuğu diz ağrılarına iyi gelirken, karpuz kabuğu ise diş etlerine masaj etkisi yapıyor...

Muz kabuğunun içini sivrisinek ısırıklarına sürdüğünüzde, kaşıntısını ve şişkinliğini alır. Ayaklardaki nasırların yumuşaması için, muz kabuğunun içini sıyırın, 1 kaşık kadar olduğunda nasırın üzerine koyun, üstünü sarın. 1-2 saat sonra açıp temiz su ile yıkayın ya da direkt muz kabuğunu nasırınıza sarabilirsiniz.

 

Muzun kabuğunu akneleri geçirmek üzere, üstüne sürebilirsiniz. Diz ağrılarının geçmesine yardımcı olmak için muz kabuğuyla dizleri ovun. Ayrıca içindeki potasiyum ve yağlarla çok iyi bir ayakkabı cilasıdır. Muz kabuğunun içiyle ayakkabınızı ovun sonra bez ile temizleyin.

 

Diş etine karpuz kabuğu elma, karpuz gibi sert meyveler mekanik temizlik sağlayıp, ağızda çürüklere sebep olan asit miktarını azalttığı gibi diş etlerine de masaj etkisi yapar. Karpuz kabuğunun beyaz kısmını çiğneyip gargara yaparsanız ağzınızın içini temizler. Ayrıca karpuz kabuğu, kötü ağız kokusundan şikayetçi olanlar için de etkili sonuçlar verir.

 

Selülitlere karşı portakalın kabuğu yardımcı olabilir. UV ışınlarına karşı etkisi olduğundan dolayı kozmetik sanayinde de kullanılır. Vücuttaki sarkma ve kırışma sorunlarına karşı da kullanılmaktadır.

 

kadınvekadın

Anahtar Kelimeler:
meyve kabukları işe yarar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol