Öğretmen Diyarı

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?


Meslek seçimi gençlerin en zor karar verdiği üzerinde düşülmesi gereken en büyük sorundur. Meslek seçimi şimdiki ve gelecekte ki hayatımızı şekillendiren hayat çizgimiz çizer. Meslek seçimi kararını en doğru şekilde nasıl verebiliriz. Biz hangi mesleği yapabiliriz gibi soruları kendimize sorduğumuzda içinden çıkılmaz hal almaktadır. Peki doğru kararı nasıl verebiliriz sorulara cevapları araştırdık.

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kişi kendini önce tanısın. Nasıl bir iş potansiyeline sahip olabilir.

Hangi iş kolunda başarı sağlayabilirim. Ben bu mesleği yaptığım takdir de başarılı olabilir miyim?

Ben bu mesleği seçersem ilerde bu meslekle mutlu olabilirliyim. En önemli sorunların başında gelen bir soru kişi mesleğini yaparken mutlu değilse başarılı da olamaz.

Mesleğim ailem arasına sıkıntı olabilir mi, onlara yeterince zaman ayırabilecek miyim? Bazı meslekler sabahlamanız gereken meslekler bunu aileniz kabullenir mutlu bir aile yaşantınıza gölge düşürmesin.

Bu mesleği yaparsam ileride bu meslek mutlu olur muyum?

Bu meslekte ilerleme derecesi var mı? Beklentilerimi kaşıyacak bir ortam olur mu?

Yıllık tatillerim olur mu? Sene de ne kadar tatilim olur.

Çalışma ortamınız iş arkadaşlarınız bazı meslekler ekip çalışması gerektirir siz öyle bir ortam ve kişilerle çalışabilirimsiniz.

Meslek seçimi çok önemlidir kişinin iyice düşünmesi gereken ve kendini bazı testlerde geçirmesi gerekir zorlandığınızdan uzmanlardan yardım alın. Hayatınız en önemli kararını vereceksiniz. Geleceğinizin demek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim