Öğretmen Diyarı

Merak edenler için rüyalar hakkında bilinmeyen 15 gerçek...

Uyuduğumuz vakit beynimizde oluşan imgeler her zaman ilgimizi çekmeyi başarmıştır. Gerek bilimsel gerekse bilim dışı pek çok olguyla ilişkilendirilmiştir. Merak edenler içinrüyalar hakkında bilinmeyen 15 gerçek...

%90 gördüğümüz rüyaları unuturuz

Genellikle uyku halinde görülen rüyaların büyük bir çoğunluğunu uyandıktan sonra unuturuz. Uyandıktan 5 dakika sonra rüyamızın yarısını unutmaktayız. 10 dakika geçtikten sonra ise yüzde 90'nını unutmaktayız.

Görme engelliler de rüya görür

Görme engelli insanlar doğduktan sonra görme yeteneğini kaybederlerse eğer, rüyalarında görsel imgeler görebilir. Doğuştan görme engelli olan kişiler ise; bilinçaltında resim oluşturamadıkları için imgesel resimleri göremezler, ancak aynı seviyede koku, ses, dokunma ve duyguları hissedebilirler.

Rüya herkes içindir

Bazı kişiler rüya görmediklerini söyler, böyle bir durum mümkün değildir. Bu sadece rüyaları unuttuklarının bir kanıtıdır. Aşırı psikolojik sorunları olan insanlar dışında herkes rüya görür. Aşırı psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin görmüş oldukları düşler genellikle bilinçaltının etkisinde oldukları için bütün rüya tabirleri kaynaklarında yorumlanmaması gerektiği ifade edilir.

Rüyalarda sadece tanıdığımız yüzleri görürüz

Rüyalarda gördüğümüz yüzler hayatımızda bir şekilde karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. İnsanlar ömürleri boyunca çok fazla yüz gördükleri için, rüyalarda da sınırsız yüz görme yeteneğine sahibiz.

Renkli rüyaları herkes göremez

1915-1950 yılları arasında yapılan bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu sonuç; rüyaların büyük bir kısmı siyah-beyaz görüldüğüdür.1960'lı yıllardan sonra ise; bu durumda büyük bir değişiklik gözlemlenmektedir. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların yüzde 4,4'ü siyah beyaz görmektedir. Genel olarak gözleri gören insanların yüzde 12'si rüyalarını siyah-beyaz görmektedir. Geri kalanları ise renkli görürler. Bu değişim insanların siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntüye geçmeleri neden olduğu düşünülüyor.

Simgesel Rüyalar

Genellikle rüyalarda bir nesne veya olay içerenler genellikle o nesneye ve ya olaya bağlamamak gerekir. Rüyaların dili simgesellikten geçmektedir. Simgesel bir dille tabir edilir. Rüya tabiri, genellikle hangi imgeyi görürse büyük bir ihtimalle o imgeyi temsil etmiyor fakat başka manalar yüklenebilir.

Duygular

Rüyalarda genellikle pozitif duygulardan daha çok negatif duygular görülür. Aynı zamanda en çok endişe veren rüyalar görülür.

İnsanların dışında hayvanlarda rüya görür

Günümüze kadar birçok hayvanların üzerinde yapıların bilimsel araştırmalar da, hayvanların da insanlar gibi uyuduklarında rüya gördüklerini kanıtlamıştır. Örneğin bir köpeği uyurken izlerseniz, birini takip eder gibi patilerini hareket ettirdiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Derin uyku fazı REM uyku

Rem uykusunda gözler hızlı hareket ettiğini görürsünüz. Bu rem uykusunun standart bir evresidir. Yetişkin insanların uykularının %25'ini bu şekilde geçirirler. Bu da ortalama bir insanın uykusunda geçirdiği vaktinin 100 dakikasına eşit olduğu bilinmektedir. Rem uykusu sırasında vücut geçici bir felce girer. Yani uyku sırasında rüyada hareket edilse de vücut hareket edemez.

murekkephaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim