Öğretmen Diyarı

MAVİ KAPAK GERÇEĞİ !Doğa ve insanlara çok zararlı olan pet şişeler toplanmıyor da, neden kapakları toplanıyordu. Bu mavi kapaklar çok mu kıymetli idi. Hayır. Pet şişe üreticileri, ürettikleri bu zararlı maddeyi toplamak ve dönüştürmekle yükümlü idiler. Ama bunları toplamak, biriktirmek ve dönüştürmek hem masraflı hem de zordu. Bu kadar zahmete girmektense, bürokrat ve politikacılarla kol kola girdiler ve bir çare buldular. Pet şişe kapağını toplayan, aynı miktar şişeyi toplamış sayılacaktı. Öyle ya, ellerinde kapak olduğuna göre, elbette şişesi de vardı !. Peki bu kapaklar kime toplatılacaktı. Burada ikinci bir oyun devreye girdi. 500 kilo kapak getirilmesi halinde, özürlülere bir adet tekerlekli iskemle verilecekti. Böylece hayırsever halkımız, kandırılarak çöpçü gibi kullanıldı. Tekerlekli iskemlede payımız olsun diye düşünen insanlar; ceplerine, çantalarına, ev ve iş yerlerine doldurdukları mavi kapakları, daha büyük toplama ünitelerine attılar. Kapaklar buradan üreticiye gitti. Üretici bu kapakları “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na” göstererek, aynı miktar pet şişe topladığını beyan etti. Hem cezadan kurtuldu, hem de teşekkür aldı. Oysa tek bir şişe bile toplanmamıştı. Denizler, göller, akarsular, yollar, parklar, bahçeler pet şişeler ile dolmuştu ama ağızlarında tek bir kapak yoktu. Üretici, fabrikatör-akıllı iş adamı, çakma piyasadan aldığı en ucuz ve sağlık için zararlı birkaç tekerlekli iskemleyi, basın huzurunda vererek bir övgü de buradan aldı. Bu yazımız ardından çok yorum aldık: Pek çok kişi, kullanıldıkları için üzgündü. Üstelik bu kullanılmaya özürlüler de alet edildikleri için iki defa üzgündüler. Bu şekilde bir kullanılmaya araç olarak kullanılan bürokrat ve siyasiler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı için bir kez daha üzgündüler.

Kimbilir, nerede ve kaç defa daha kullanıldıklarını, aldatıldıklarını düşündükleri için de kızgındılar. Ama bir kesim daha vardı ki, yazılanları ciddiye almıyor, inanmıyor ve eski görüşlerinde direniyorlardı. Bu kişiler ya çok “iyi niyetli” ya da “niyetsiz”diler. İşte bu yazı onlar için yazıldı; Eski yönetmelik yürürlükten kaldırılarak, 24.8.2011 gün 28035 sayılı Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayınlandı. Adı “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” idi. Yeni yönetmeliğin 4. maddesinde “nelerin ambalaj ve nelerin ambalaj atığı” olduğunun “Ek.1 sayılı cetvelde” gösterileceği yazılı idi. “Ambalaj Tanımına İlişkin Örnekler” başlıklı Ek:1 sayılı cetvelin, 1. maddesinde “Ambalaj ve atık olarak kabul edilen maddeler” sayılmıştı. Bunların arasında aynen şu madde vardı : “Su, maden suyu, meyve suyu, şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları” Yani yalnızca “kapak” ibaresi vardı, kapağın ucunda olduğu şişelerin ismi geçmiyordu, yönetmelikten çıkarılmıştı. ve “kapak toplamak” yeterli idi. Halkı kandırmak ve dümenini yürütmek bu kadar kolaydı. İşte böyle yönetiliyor, böyle kandırılıyorduk. Bu yazımız da hala ayılmayanlara “kapak olsun!”
Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner

Anahtar Kelimeler:
mavi kapak gerçeği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
KIZILYILDIZ 6 ay önce

1.O YASA YANLIŞ BİRKERE ZARARLI MADDEYİ SATICAM BİDE GİDİP BOŞUNU GERİ TOPLIYCAM BAŞKA İŞİM YOK YANİ GEC ONU . 2.HADİ SATTIM O MADDEYİ KAPAĞINI TOPLADIM GÖSTERDİM BAKANLIĞA ONLARDA YEDİ EEE YEMESİN KARDEŞİM OTURDUĞU YERDEN 5.000. TL MAAŞ ALIYO GÖNDERSİN ARAŞTIRMACI DEĞİŞŞİN YASAYI İŞİ NE BU ZATEN 3.O KAPAKLAR ERİTİLİP YENİDEN KULLANILIR 4.O BOŞ ŞİŞELER DOĞAYA GİTMİYOR ZATEN NAYLON TOPLAYAN ARKADAŞLAR VAR ONLAR TOPLAYIP SATIYO SATIN ALANDA ONLARI ERİTİP GERİ DÖNÜŞÜM YAPIYO 5.BAŞKASINI ALDATAN KENDİNİ ALDATIR ALDATMAK YANİ HAK YEMEK OLUYO BİRGÜN YEDİĞİ HAKLARI İADE EDİCEK ZATEN KURTULUŞ YOK SİSTEM BÖYLE 6.O VATANDAŞ YARDIM AMAÇLI KAPAĞI TOPLADI SEVABINI ALDI EN KARLISI AZ BEDEN GÜCÜ HARCADI ÇOK SEVAP ALDI BAKAN SİSTEM ACIĞINDAN TEHLİKEDE FİRMA KANDIRMA PEŞİNDE BU ÜÇLÜDE EN KARLI VATANDAŞ .