Öğretmen Diyarı

Kötü Bir Yöneticinin Çalışanda Hissettirdiği 8 Şey!

Rakamlar inanılmaz değil mi? Ancak kötü yöneticilerin bu kadar yaygın olduğu bir iş ortamında hiç de şaşırtıcı değil. Sadece bir dakikalığına, iş ahlakı ve etiği açısından diğer ülkelere göre daha zayıf olan ülkemizde bu rakamın ne boyutlarda olduğunu düşünün. Yılda milyonlarca çalışma günü, milyonlarca TL kaybediyoruz. Neden? Gerekli vizyona, gerekli yönetim kabiliyetlerine sahip olmayan yüzlerce yönetici yüzünden. Zaman geçtikçe ve kuşak değiştikçe şartlar daha da iyileşse de, iyileşme hızımız ne yazık ki hala yeterli değil.

 

Bildiğiniz gibi halen adil değerlendirme kriterlerinden ziyade tanıdığın tanıdığı şeklinde ilerlenen bir kariyer merdivenine sahip çoğu şirket. Bu durum ne yazık ki yetenekli çalışanları şirketlerden uzaklaştırırken, sırf tanıdık olduğu için gerekli yetkinlikle olmayan çalışanların hak etmedikleri yerlere yükselmesine neden oluyor. Böylece aşağıda birazdan sayacağımız 8 madde ortaya çıkıyor. Aşağıdaki maddeler sadece kötü bir yöneticinin çalışanlar üzerindeki etkisi. Yani aslında şunu diyebiliriz, bu kötü yönetici iyi bir yöneticiyle değiştirdiğinizde tüm bu rakamlar tam tersi bir şekilde, şirketin leyhine dönecek. Peki bunu duyup, çalışanlarını dinleyip, gerekli revizeleri yapan şirketlerin oranı nedir? Cevabı sizde. Biz de uzatmayalım, haberimize geçelim, işte kötü bir yöneticinin tüm çalışanlarda hissettirdiği 8 şey:


Her 4 çalışandan 3’ü, yöneticisinin iş hayatındaki en stresli öğe olduğunu düşünüyor.

Yöneticisinden gerekli ilgiyi göremeyen her 2 çalışandan 1’i aktif olarak iş arıyor. Çoğu 1 yıl içerisinde %90 oranında şirket değiştirecek.

Amerikan şirketleri, kötü yöneticilerden kaynaklanan iş günü kayıplarına her yıl 360 milyar dolar ödüyor (

Eğer kötü bir yöneticiniz varsa muhtemelen ofisteki en verimsiz çalışansınız.

Çalışanların en az %60’ı, kötü yöneticiden dolayı stres içerisinde ve depresyon riski taşıyor. 3’te 1’i ise hali hazırda depresyonda!

Çalışanların %65’i maaşına zam değil, yöneticisinin değişmesini istiyor.

Çalışanların %37’si başarısının yöneticisi tarafından takdir edilmediğini düşünüyor.

Çalışanların %44’ü kariyer hayatlarında 1 kere de olsa yöneticisi tarafından mobbing’e uğradığını söylüyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol