Öğretmen Diyarı

Körler Neden Kanser Olmaz

Tevfik Dorak, Ingiltere'nin Newcastle Üniversitesi'nde kanser arastirmalari yapan bir Türk doktor. Dorak'in dünya tip literatürüne geçmis çarpici bulgulari var. Bunlardan biri, karanlikla-kanser arasindaki iliski...

Dorak, vücudun hücre yenileyici ve bagisiklik sistemi düzenleyici melatonin hormonunu gece karanlikta salgiladigini hatirlayip uyariyor: "Karanlikta uzun ve düzenli uyku bu salgiyi ve kansere bagisikligi artiriyor. Körlerde kanser riski bu yüzden az."

Çocukken çogumuz anneannelerimiz ya da annelerimizin söyledigi "uyusun da büyüsün ninniiiii" ezgileriyle 'büyüdük'. Hep söylenir, "Vücut uykuda dinlenir, yenilenir" diye.

Gece 23.00 ile 03.00 arasinda salgilanan ve vücudun savunma mekanizmasini güçlendirip, yaslanmayi geciktiren bir hormon var: Melatonin. Ve sadece gece ve sadece teknolojinin bütün fisleri çekilince devreye giriyor. Yani siz, isigi söndürüp, TV'nizi kapamis olsaniz da yetmiyor, fislerini çikarip, mümkünse yattiginiz odanin salterini indirmeniz gerekiyor.

Tabii çocuklarinizin odasina da ayni seyi yapmalisiniz. Önemli arastirmalara imza atan Doktor Tevfik Dorak bu önemli hormonla ilgili çarpici açiklamalarda bulundu.

Melatonin hormonu kansere karsi koruyucu mu

Melatonin beyinde yalnizca geceleri ve karanlikta salgilanan bir hormon. Vücudun ayari ile ilgili is yapiyor. Yapilan çalismalar melatoninin gerçekten kanseri önleyici etkileri ve hücresel hasarin onariminda çok önemli rolü oldugunu, ayrica bagisiklik sistemini destekleyici etkileri de oldugunu gösteriyor. Melatonin hormonu çocuklar üzerinde de etkili.

ABD ve Avrupa'da lösemili ve kanserli çocuk sayilarinin artmasindan sonra yapilan arastirmalar sonucunda ailelerden çocuklarini kesinlikle karanlik ortamlarda yatirmalari isteniyor. Çünkü melatoninin güçlü salgilanmasinin kansere karsi koruyucu etkisi oldugu biliniyor. Ancak bu hormon isiga duyarli. Yapilan deneylerde uyuyan kisinin hormon salgisi izlenirken isigin açildiginda hormonun azaldigi, karanlikta yogun olarak salgilandigi tespit edilmistir.

Yapilan hayvan deneyleri de melatoninin kanser ile direkt iliskisi oldugunu gösteriyor. Ayrica körlerin daha az kansere yakalanmasi da bunun bir göstergesi olarak ortaya çikiyor. Yani sira düzenli olarak gece çalisan hemsirelerde meme kanserinin arttigi tespit ediliyor. Melatonin meme tümörlerinin büyümesini de azaltiyor, kalp ve damar hastaliklarini yavaslatiyor, üreme fonksiyonunu artiriyor. Depresyonlu kisilerde bu hormon düsük.

Vücudun savunma mekanizmasini nasil güçlendirebiliriz

Vücudumuzun yeteri kadar kendini koruma mekanizmasi var. Önemli olan bu mekanizmalarin çalismasina engel olmadan bu mekanizmalari destekleyici davranis biçimlerini gelistirmek. Örnegin düzenli olarak geceleri vakitli yatip uyumamiz vücudun kendini onarmasi için yapabilecegimiz en güzel hareket. Aksamlari çok geç kalmadan tam karanlikta yatip uyursak vücudumuza en yararli islemi yapmis oluruz. Eskilerin dedigi gibi erken yatip erken kalkmak disaridan melatonin almaya veya antioksidan almaya gerek birakmayacak bir durum.

Dr. Tevfik Dorak melatonin salgisini azaltacak davranislardan (isik açik yatmak, televizyon karsisinda uyumamak gibi) kaçinmanin, akla gelen bazi basit tedbirlerden oldugunu belirtiyor. Dorak: "Geceleri uyurken hiçbir sekilde yattiginiz odada isik bulunmamasi gerekir."

Melatonin ilaç olarak alinirsa kanserden korur mu

Melatonin özellikle Amerika'da ilaç olarak bulunan ve de en çok 'jetlag' için kullanilan bir madde. Bilinçsiz ve düzensiz kullanimi hiçbir sekilde tavsiye edilmiyor. Nedeni sadece geceleri yükselen bir hormon olmasi nedeniyle yüksek olmamasi gereken gündüz saatlerinde kan düzeylerini yükseltecek sekilde ilaç aliminin yarar yerine zarar vermesi.

Hangi gidalarda melatonin var

Visne, lahana, badem, findik türü besinler melatoninden zengin. Ayrica papatya çayi ve John's Wort gibi bitkisel ürünler de öyle. Gidalarin aksam saatlerinde alinmasi daha uygun.

Deneylerde uyuyan kisinin hormon salgisi izlenirken isigin açildiginda hormonun azaldigi, karanlikta yogun olarak salgilandigi tespit edilmis. Bu bilimsel bir gerçek! Lütfen karanlikta yatin ve çocuklariniz uyurken isigi kapatin...

 Unutmayin körlerde kanser olma orani sifira yakindir.

Anahtar Kelimeler:
körler neden kanser olmaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim