Öğretmen Diyarı

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

Kahveyi sevmeyen insan için vereceğim tariften  daha az kahve koymanızı öneririm. Sizlere orta şekerli köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır onu anlatacağım. Şekerli kahve isteyenler için şeker ölçüsünü iki katına çıkartabilir acı isteyenler için yarıya düşürebilirsiniz.

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Herkes kahve yapabilir fakat herkesin yaptığı kahve köpüklü olmaz. Köpüklü kahveyi yapmak aslında çok kolay. Hadi başlıyorum anlatmaya. 

Size bir kişilik kahve nasıl yapılır onu anlatıyorum. Kaç kişilik yapacaksanız malzemeyi ona göre eklersiniz.

Malzemeler

Bir kahve fincanı su. (Ağzına kadar doldurmayın.)

2 çay kaşığı şeker

2 çay kaşığı kahve (Tepeleme)

Öncelikle cezveye suyu ekleyin. (Kahveyi ikram edeceğiniz fincan ile su doldurun.) Daha sonra şekeri ilave edin. Şeker ve suyu karıştırın. Karıştırdığınız su ve şekerin üzerine kahveyi ekleyin. Kahveyi hiç karıştırmadan kısık ateşte kahveyi pişirmeye bırakın. Kahve dibe kendisi çökecektir. Kahve çökerken bir kere çay kaşığı yardımı ile karıştırın. Bu karıştırmayı kısa tutun. Uzunca karıştırırsanız kahve köpüklü olmayacaktır. Kahve ısınmaya başlayınca köpükleri yavaşça üzerinden alın. Kaşığı çok dibe batırmayın. Aldığınız köpüğü özenle fincana yerleştirin. Daha sonra kahveyi biraz daha pişirin. Kaynatmadan fotoğrafta ki gibi köpüğü çıkınca altını kapayın. Üzerinden köpüğü alın. Daha sonra yavaşta fincana dökün. Tek kişilik kahveyi hazırlamış oldunuz.

\"Köpüklü

Anlattığım gibi kahve yaparsanız kahveniz muhakkak türk kahvesinin hası olacaktır. Bol köpüklü… Anlattığım tarifte bol telve de olacaktır. Böylelikle kendi falınıza da bakabilirsiniz.  Dikkat etmeniz gerekeni tekrar hatırlatıyorum kahveyi ekledikten sonra karıştırma işlemini yapmayın. Kahvenin dibe çökmesini bekleyin. Bunu bir arkadaşımdan öğrenmiştim. Gerçekten çok lezzetli kahve yapıyordu. O gün bu gündür türk kahvesi nasıl yapılır öğrenmiş bulundum.

\"Köpüklü

Kahveyi ikram ederken çifte kavrulmuş lokum veya bitter çikolata ile birlikte servis yapmanızı tavsiye ederim. \":)\"

Şimdiden afiyet olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol