Öğretmen Diyarı

Koku Duyusu İle Yaşam Sürenizi Test Edebilirsiniz

Koku alma duyusu üzerine araştırma yapan bilim adamları koku alma duyusu ile ölüm arasında bir ilişki olduğunu öne sürdü. Yaşlılarda koku duyusunun yaşam süresinin göstergesi olabileceği belirlendi.

ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden bilim adamları, 65 yaş  ve üzerindeki 1169 katılımcıya yaklaşık 40 farklı madde koklattı.

Koku alma duyusu üzerine araştırma yapan bilim adamları koku alma duyusu ile ölüm arasında bir ilişki olduğunu öne sürdü. Yaşlılarda koku duyusunun yaşam süresinin göstergesi olabileceği belirlendi. ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, 65 yaş ve üzerindeki bin 169 katılımcıya yaklaşık 40 farklı madde koklattı.

Yaşlılarda koku duyusunun yaşam süresinin göstergesi olabileceği belirlendi. ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, 65yaş ve üzerindeki bin 169 katılımcıya yaklaşık 40 farklı madde koklattı.

 Katılımcılardan kokladıklarının ne olduğunu çok seçenekli listede işaretlemesini isteyen bilim adamları, daha sonra bu kişilerin sağlık durumu ve yaşam tarzına ilişkin verileri inceledi.

Kokuları ayırt etmekte zorlanan 349kişinin bir hastalıktan ya da kaza sonucu 4 yıl içinde öldüğü tespit edildi. Koku duyusu azalan yaşlıların bozulmuş bir yiyeceği yiyebileceği, gaz kaçağı yada yangında zehirlenebileceği ifade edildi.

Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol