Öğretmen Diyarı

Kime, neden aşık oluyoruz?

Dediğimiz gibi aşkın pek çok nedeni var. Fiziksel çekimin yanında kişiler genellikle kendileriyle aynı ilgi alanlan ve zevklere sahip kişilere karşı yakınlık duyuyorlar. Hepimiz kendi hayat deneyimlerimiz ve bunların üzerimizde bıraktığı etkilerden oluşan bir psikolojiye, karaktere sahibiz. Ancak çoğu zaman bunun farkında bile olmayız. Psikolojimiz henüz algılayamadığımız endişe, korku ve savunma mekanizmalarım barındırır. Hayatımızı bazı noktalarda nasıl içgüdüsel bir boyutta yaşıyorsak bazı noktalarda da bilinçaltımıza yerleşen, psikolojik durumumuzu ve hatta genel karakter özelliklerimizi belirleyen bu bazı etkenlere göre yaşarız.

Herkesin karşısındaki insanın psikolojik durumunu değerlendirme becerisi vardır. Genellikle âşık olduğumuz kişiler bizim psikolojimizi tamamlayacak bir psikolojik yapıya sahip kişilerdir. Bu bilinçaltı uyumun sebebi bizim deneyimlerimizi tamamlayacak deneyimlere sahip bir kişi bulmamızdır. Bu kişi bize çok benzeyen biri olabilir ancak genellikle bir şeyler öğrenebildiğimiz ve olaylara karşı bizimkinden farklı mekanizmalar geliştirmiş birini ararız. Bir kişi için ideal eş, hayatta benzer konularla mücadele etmek zorunda kalmış ancak bunlarla başa çıkabilmek için farklı yollar geliştirmiş kişi olacaktır. Diğer yarımız kavramı kendimizi psikolojik açıdan bir bütün halinde hissedeceğimiz kişi olacaktır.

Genellikle bizimle aynı değerler, ilgi alanları, tavırlar ve algılara sahip kişiler bizi etkiler ve bir anda bu kişilerle kaynaşıveririz. Bu çok anlaşılabilir bir durumdur. Aynca araştırmalar bu gibi bir uyum yakalamış çiftlerin daha uzun süreli ilişkiler kurduğunu göstermektedir. Ancak iki kişi arasında çok fazla benzerlik bulunması ilişkiyi sıkıcı hale de getirebilir. İlişkiyi ilginç kılacak ve kendi kişiliğimizi bütünleyecek fakat hayat tanmızı etkileyemeyecek kadar farklılık yeterlidir.

 

Karakter ve kişisel özellikleri bir kenara bırakırsak, fiziksel olarak genellikle zıtlıklar bizi çeker. Karşımızdaki kişide kendimizin zıttı olan fiziksel özellikleri aranz. Erkekler daha yumuşak hatlı ve kıvrımlı vücutlan tercih eder. Geniş kalçalı, ince belli, uzun bacaklı ve yuvarlak göğüslü, yani kendilerinin asla sahip olamayacaklan özelliklere sahip olan kadınlan daha çok beğenirler. Küçük çene ve burunlu, düz karınlı kadınlar da avantajlıdır.

Anahtar Kelimeler:
KimeNeden Aşık Oluyoruz?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim