Öğretmen Diyarı

Kendi apandisit ameliyatını yaparak tarihe geçen doktor

Leonid Rogozov, Antarktika'da kutup üssü inşaatında görevli bir ekibin üyesiydi. Apandisitiyle ilgili bir problem yaşadı ancak hastaneye gitmesi imkansızdı. Çok az anestezi ile kendi apandisit ameliyatını yapmak zorunda kaldı.

Rogozov'un oğlu Vladislav tarafından kaleme alınan bu inanılmaz hikayenin detayları, British Medical Journal'da yayınlandı.

"Neden arkadaşlarımı korkutayım ki..."

Rogozov ve 11 arkadaşı, Schirmacher Oasis'ta kutup üssü inşaatını tamamladıktan sonra eve dönebilmek için kışın geçmesini bekliyorlardı. Ancak Rogozov 29 Nisan 1961'de günlüğüne şöyle yazdı: "Sanırım apandis iltihabım var. Ama bu konuda sessizliğimi sürdürüyor hatta gülümsüyorum, neden arkadaşlarımı korkutayım ki? Kimin yardımı olabilir?"

Ancak kısa süre sonra güçsüzleşti ve durumu ciddileşmeye başladı. Karnının üst kısmında keskin ağrı hissediyordu.

Hayatta kalmak için ameliyat şarttı

Rogozov, hayatta kalmak için ameliyat olması gerektiğini biliyordu. Ya da apandisiti patlayacaktı ki bu durum ölümüne neden olurdu. Kar fırtınası nedeniyle Rusya'ya uçmak söz konusu bile değildi, tekne yolculuğundan da kurtulamazdı.

Yeni inşa edilen istasyondaki tek doktor kendisiydi.

1 gün sonra yani 30 Nisan'da, belirtiler dayanılmaz bir hal aldığında, harekete geçmesi gerektiğini anladı. Ateşi yükseliyordu, sık sık kusuyordu ve her zamanki gibi ağrısı vardı.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim