Öğretmen Diyarı

Karpuzun faydalarını biliyor muydunuz ?

Lezzeti ve serinletici özelliğiyle yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuz, insan sağlığı açısından da oldukça faydayı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte sofralarda yerini almaya başlayan karpuzun yararları hakkında bilgi veren Diyetisyen Gökhan Elbay, karpuzun özellikle kalp krizi riskini azalttığına dikkat çekti.

 

Böbreklerin çalışmasına da katkı sağlıyor

 

Karpuzun yüzde 95'inin sudan oluştuğuna dikkat çeken Diyetisyen Gökhan Elbay, konuyla ilgili şunları söyledi:

 

"Yüksek su içeriğiyle karpuz böbreklerin çalışmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bulundurduğu potasyum ile de böbreklerin daha iyi çalışmasını sağladığı için; vücuttan sodyumun böbrekler tarafından atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan basıncı dengelenir, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azalır."

 

Fazla tüketim kilo aldırır

 

Karpuzun birçok vitamin, mineral ve besin öğelerini yapısında bulundurduğunu anlatan Elbay, "İçerdiği laykopen maddesiyle karpuz, vücudu kanserlere karşı iyi koruduğu bilinen birçok vitaminden (A ve E vitamini) 2 ila 10 kat daha fazla koruyabilmektedir. Bulundurduğu potasyum ile kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olurken laykopenle beraber bireyi kalp krizi riskine karşı korur. Karpuz yüksek lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini düzenlenmesi, yüksek su içeriğiyle kişide tokluk hissi sağlaması ve düşük enerji içermesi ile diyet yapanlarında favori meyvesidir. Ancak bu özellikleri göz önüne alınarak karpuzun sınırsızca tüketilmesi kişinin toplam enerji alımını arttırarak, kilo almasına sebep olabilir."

 

Karpuz-peynir diyet sağlıksız

 

Karpuz denildiği zaman akla ilk peynir gelir. Birçok kişide karpuz ve peynir ikilisini diyetlerinde kullanarak, kilo vermeye çabalar. Ancak uzmanlar, bu ikinin zayıflatmadığını ve sağlıksız olduğuna dikkat çekiyor. Karpuzun tüm gün tüketildiğinde vücudun az miktarda karbonhidrat, protein ve yağ aldığını fakat ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin birçoğundan mahrum kaldığını belirtiyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim