Öğretmen Diyarı

Karizmatik olmanın sırları

Karizmanın sadece doğuştan gelen bir özellik olmadığını, öğrenebildiğini ortaya koyan dergi hayranlık uyandıran bu özelliğe sahip olmanın yollarını açıkladı. Eski Yunanca'da ethos yani ikna etme kabiliyeti olarak adlandırılan karizma, Japon oyun yazarı Zeami tarafından hana yani eşsiz cazibenin çiçeği anlamına gelen kelime ile adlandırılıyor.

Karizmanın bazı sözlüklerdeki karşılığı ise bir kişinin diğerlerine ilham vermesini ve etkilemesini sağlayan, kutsal bir şekilde sunulan güç veya yetenek cümlesiyle açıklanıyor. Dünya liderleri için gerekli olduğu düşünülen karizma bir gruba liderlik etmek, insanlara fikirlerini kabul ettirmek isteyenler için de faydalı bir özellik.

 

- GENLER ETKİLİ AMA

Maryland Üniversitesi'nden sosyal gelişim araştırmacısı Nathan Fox, genlerin karizmada rol oynadığını söylüyor. Fox bazı bebeklerin 4 aylık olduklarından itibaren daha dışa dönük olmalarını genlerin karizmada oynadığı role bağlıyor. Ancak Fox bu bebeklerin büyüdüklerinde karizmatik olabilmeleri için başka özelliklere de sahip olmaları gerektiğini dile getiriyor.

Karizma çocuk büyüdükçe çevresine ve yaşam koşullarına göre daha belirgin hale geliyor. Yale Üniversitesi'nden tarihçi Joseph Roach ise, "İşin anahtarı diğerlerini kendinize bağımlı kılacak gizemli bir çekiciliğe sahip olmak" diyor. Roach karizma sahibi olmak için kişinin kendi içerisinde birçok çelişkiyi barındırması gerektiğini ekliyor.

EN İYİ ÖRNEK OBAMA

ABD Başkanı Barack Obama'yı örnek veren Roach politikacının hem siyahi hem beyaz olduğunu, tropikal iklime sahip Hawaii'de ve puslu Chicago'da yaşadığını söylüyor. Bir diğer örnek ise aktris Julianne Moore. Hem güçlü hem de hassas görünen Moore karizmatik olmayı başarıyor. Roach geçmişte 'Utangaç Di' olarak anılan Prenses Diana'nın da kısa süre sonra "Halkın prensesi" olarak anılmaya başladığını söylüyor. Tarihçiye göre bazıları da karizma sahibi olarak doğuyor.

 

- ALTI ÖZELLİK ŞART

Californialı psikolog Ronald Riggio karizma sahibi olmak için 6 özelliğin bulunması gerektiğini savunuyor. Bunlar arasında, duygusal etkileyicilik, coşku, hitabet, özgüven, ileri görüşlülük ve uyumlu olmak gibi özellikler bulunuyor.

Ancak California Üniversitesi'nden Dean Simonton hitabetin geliştirilebileceğini, coşkunun taklit edilebileceğini, uyumlu olmanın da öğrenilebileceğini söylüyor. Simonton ayrıca en başarılı ABD başkanlarının konuşma yaparken temel duyguları anlatan sevgi, nefret gibi kelimeleri, karmaşık kelimelere tercih ettiğini söylüyor.

Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un bile 10 dakikalık bir konuşma öncesinde 10 saat boyunca pratik yaptığı belirtiliyor.

KadinveKadin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol