Öğretmen Diyarı

Karakterinize Göre Yaşam Süreniz...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) 2011 verilerine göre ülkemizdeki ortalama yaşam süresi kadınlarda 76, erkeklerde ise 72 yıl. Uzun yaşam; sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durma gibi bir çok parametreye bağlı. Peki ya karakterimiz? Acaba karakterimiz, doğumgünümüzü daha kaç yaşına kadar kutlayabileceğimiz ile ilgili ipuçları veriyor mu? Huffington Post haberine göre, uzun bir yaşamın sırrı elbetteki yaşam tarzı ve genetik faktörlere bağlı. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre de karakterimiz de bu hususta oldukça önemli. Bakalım hangi kişisel özelliklerimiz, uzun bir ömür için en gerekli olanlardan...

 

İşine bağlı, çalışkan olmak

Yaptığı işte özenli olan, dikkatli, çalışkan ve dürüst insanlar çok daha uzun yaşama sahip olabiliyor. Bunun en temel nedeni, böyle insanların bu yaşam tarzına paralel olarak sağlıklarını önemsiyor olmaları ve türlü risklerden uzak durmaları. İşine bağlı ve çalışkan insanlar, ayrıca aile ilişkilerinde de uzun vadede sağlam temeller kurabilme şansına daha fazla sahip. Bu da uzun bir ömür için ekstradan avantaj yaratıyor.

 

Gülmeye yatkın olanlar

Nasıl ki içtiğiniz her sigara ömrünüzden birkaç dakika çalıyorsa, yüzünüzde açan güller de eksilen dakikaları bir nebze olsun yerine geri koyuyor. Gülmek, hem bulaşıcı hem de sağlığınız ve uzun ömürlülük açısından oldukça etkili!

 

Sosyal yönü kuvvetli olmak

Geniş bir arkadaş çevresi, farklı kesimler tarafından seviliyor ve tanınıyor olmak da yaşam sürenizi artırıcı etkiye sahip. Sosyal açıdan aktif olmak, hem ruhumuza hem de bedenimize oldukça iyi geliyor.

 

İyimserlik

Karşılaştığınız zor durumlar karşısında umutsuzluğa kapılmadan çareler aramayı sürdürmeniz, kötü yerine iyiye odaklanıyor olmanız da hem işlerinizi hafifletiyor ve omzunuzdan yükü alıyor hem de hayata erken yaşta veda etmenizi engelliyor.

 

Mutluluk

Geçtiğimiz yıl 3.000 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir başka araştırmada orta yaşın üzerindeki insanların mutlu olup olmaması, 5 yıl içinde hayata veda etme olasılığını % 35 oranında değiştiriyor!

 

Dışa dönük olmak

Tanıştığı her yaştan insanla çabuk kaynaşabilen ve içine kapanık olmayan kişilerin de çok daha uzun yaşadığı düşünülüyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol