Öğretmen Diyarı

Kar Yağarken Şimşek Çakması Normal Mi?

Çoğu zaman kar yağarken şimşek çakmaz. Ama bugün çoğu ilde kar yağışı esnasında şimşek çaktı. Kar yağışı sırasında şimşek çakmasının ve gök gürültüsünün sebebi nedir?

Kar yağışı ile gök gürültüsü ve şimşek çakması ilişkisi nedir? Kar yağışı sırasında şimşek çakıp gök gürler mi? Böyle bir durum normal midir? Yoka telaş edilecek bir durum mudur?

 

İstanbul'da bugün yağan kar her yeri beyaza bürüdü. Anadolu ve Avrupa yakasında başlayan kar yağışıyla birlikte şimşek ve gökgürültüsü İstanbulluları korkuttu. Genelde yağış zamanlarında karşılaştığımız şimşek ve gök gürültüsü dün kar yağışıyla birlikte geldi. Bunun nedenini Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu açıkladı. 

 

Kar yağışı sırasında şimşek çakmasının ve gök gürültüsünün nadir olsa da normal olduğunu söyleyen Kadıoğlu, şunları söyledi: "Kar yağışı sırasında şimşek çakması ve gök gürültüsü nadir görülse bile normal bir durumdur. İnsanlarımız bu duruma yabancı olduğu için korkmuş olabilirler. Ama bu durum normal. Kar yağışı Karadeniz'den geliyor. Deniz üzerinde sıcak nemli hava var. Ukrayna üzerinden gelen soğuk havayla birlikte kar yağışı sırasında şimşek ve gökgürültüsü oluşuyor. Korkulacak bir durum yok." 

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim