Öğretmen Diyarı

Kanser olmamak için süte yoğurt katın!
 

Eker'in sütte zararlı maddelerin yol açacağı çeşitli hastalıklara ilişkin yaptığı açıklamayı Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Özer Kınık değerlendirdi. Prof. Kınık, sütte uygulanabilecek basit antibiyotik testini anlatarak; "Sütün içine bir miktar yoğurt koyun. Bakın süt pıhtılaşıyor mu? Asitliği ilerliyor mu? Pıhtılaşmazsa zararlı süt olabilir" dedi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in piyasada satılmakta olan sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğuna dair iddialarının ardından vatandaşların tedirginliğinin artması üzerine, Prof.Dr. Özer Kınık bir açıklama yaptı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özer Kınık, paket sütlerde bu sütlerin üretime katılmadığını ifade etti. Bakan Eker'in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını
dile getiren Kınık; "Bakanlığımız son yıllarda denetimlerini artırmış durumda analizleri düzenli olarak yaptığı için bakanlık çalışmalarına güvenmeliyiz" dedi. 

Medyada yanlış yönlendirmelerin olduğuna dikkat çeken Kınık; şöyle konuştu: "Bakanımızın açıkladığı bilgi yanlış yorumlanıyor. Sayın Bakanımızın söylediği hep gündeme getiriliyor. Asıl söylenmek istenen 13 milyon ton süt içerisinde 1000'de birlik alanı kapsadığıdır. İnsanları uyarmaya yönelik bir açıklamadır. Süt elbette her gıda maddesi gibi taşıyıcı kaynak olabilir. Süt aflatoksin de barındırabilir. Başka maddede barındırabilir. Ama bunu süt için özelleştiremeyiz. Bunu yağ içinde söyleyebiliriz. Et içinde tavuk içinde söyleyebiliriz. Önemli olan bilinçli tüketici olmaktır. Sütte antibiyotik var deniyor. Elbette hasta hayvanlarımız var. Doğumdan sonra hastalanan hayvanlarımız oluyor. Onlara antibiyotik veriyoruz. Bir kısmı dokuda birikiyor. Ancak, bir kısmı vücuttan atılıyor. Sütte hayvan açısından yaklaştığımızdan bu atılımlar oluyor."

haber7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim