Öğretmen Diyarı

Kanser Hastaları Toplumdan Dışlanmamak Için Maske Takmıyor

Akar, AK Parti İlçe Kadın Kolları’nın, derneğe yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, yaşadıkları sıkıntıyı gündeme getirdi. Toplumun büyük bir kısmı tarafından kanser hastalığının halen bulaşıcı sanıldığını ve kanser hastalarının dışlandığını vurgulayan Akar, “Kanser hastalarından toplum kaçıyor, bu hastalar yalnızlığa itiliyor.” dedi.


Kanserin çok zor tedavi süreci olan bir hastalık olduğunu, bu arada hastaların tıbbi tedavinin yanında morale de çok büyük ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Akar, “Ancak ülkemizde ne yazık ki kanser hastalığı bulaşıcı sanılıyor. Hasta yalnızlaştırılıyor. Akrabalar, komşular hastadan uzaklaşıyor. Hele hele bağışıklık sistemi zayıflaması sebebiyle dışarıdan mikrop kapmamak için ağızlarına maske takan hastaların durumu daha kötü. Kimse bu hastaların yanına yaklaşmak istemiyor. Bu sebeple hastaların büyük çoğunluğu dışlanmamak için günlük hayatta tedavi süreçlerini riske atarak maske takmamaya çalışıyor. Bir kanser hastasının maske takması toplum tarafından bulaşıcı gözüyle bakılıyor. Sağlıklarına kavuşabilmeleri için çok önemli olan maskeyi hastalar bu sebeple takmak istemiyor.” diye konuştu.


Kanser hastalarının zorlu geçen hastalıkla mücadele yanında, toplumdan dışlanmasının üzüntüsünü de yaşadığını dile getiren Akar, bu konuda basın yoluyla kamu spotları hazırlanarak bilinçlendirme çalışması yapılması gerektiğini vurguladı.


mynethaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim