Öğretmen Diyarı

Kan grubunuz kişiliğiniz hakkında ne söylüyor?

Psikolog Manolya Özek, kan gruplarıyla ilgili araştırmaların yıllardır yapıldığını, 2000 yılı sonrası yapılan çalışmaların kan grubunun kişilik özellikleri üzerinde etkisi olduğunu ancak çok da kayda değer bir bilgi bulunamadığını söylüyor. Özek, kan gruplarına göre kişilik özelliklerini kategorize eden bir analizi bizlerle paylaşıyor. Bakın bakalım, bu tanımlar size ne kadar uygun…


Günümüzde pek çok şirket işe alırken kişilik testlerinden faydalanarak eleman seçiyorlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda da kullanılan kişilik testlerine göre kişiliğimizin 5 boyutu var. Öncelikle bunları sıralayalım:

1- Açıklık - Sanatı takdir eden, sezgisel, maceracı, sıra dışı fikirlere sahip, hayal kuran, meraklı, çeşitli deneyimlere açık.

2- Sorumluluk - Öz disiplin göstermeye yönelim, sorumluluk sahibi olarak hareket etme ve başarı için azimli olma, spontan olmak yerine planlı hareket etme.

3- Dışadönüklük - Enerjik, olumlu duygulara sahip, diğerlerinin ortaklığını ve teşvikini aramaya eğilim (Düşük olduğunda içedönüklük olarak adlandırılmaktadır).

4- Uyumluluk - Şüpheli ve zıt olmaktan çok merhametli ve yardıma hazır olmaya eğilim.

5- Duygusal denge - Öfke, kaygı, bunalım veya alınganlık gibi tatsız duyguları kolayca yaşama eğilimi; bazen duygusal dengesizlik olarak da adlandırılır.


Kan grubuna göre kişilik analizi

2000 sonrası yapılan çalışmalar, kan grubunun kişilik özellikleri üzerinde etkisi olduğunu ama önemli bir fark bulunamadığını gösteriyor. İşte kan gruplarına göre kişilik özelliklerini kategorize eden tanımlamalardan bir tanesi…


0 grubu / Sıcak
Olumlu, aktif, bağımsız, risk almayı seven, zaman zaman bencil, romantik, arkadaşlarından etkilenen, organizasyon yeteneği gelişmiş, gururlu, hedefe kitlenen, boyun eğmeyi sevmeyen, açık sözlü.


A grubu / Cool
Temkinli, yardımsever, sorumluluk sahibi, iç huzura ve güçlü bir hafızaya sahip, grup çalışmasında başarılı, resmiyeti seven, sakin, kurallara uyan, insanlarla olan ilişkilerine değer veren, çok hassas.


B grubu / Aktif
Neşeli, bencil, kaprisli, gelenek ve göreneklere karşı, sosyal, eğlenceli, duygusal, özünde yalnız, kolay neşelenebilen, kibar, bağımsızlığına çok düşkün, güçlü bir kişiliğe sahip, işlerini kendi yöntemine göre yapan, geçinmesi kolay.


AB Grubu / Rahat
Gizemli, mantıklı, ekonomik, etkili, eleştirel, analitik bir düşünce yapısına sahip, duygusuz, orijinal, yalnız kalmayı seven, çabuk sıkılan, çevresine kolay uyum sağlayan, içgüdüsel duygulardan nefret eden, insanlara faydalı olmaya çalışan.


hurriyetaile

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol