Öğretmen Diyarı

Kahve Telvesinin Fal Bakmak Dışında da İşe Yaradığının 10 Kanıtı

Kahvenin kırk yıllık hatırının yanı sıra günlük hayatta çok işe yarayan bir sürü özelliğinin de olduğunu biliyor muydunuz? Herkesin kolaylıkla deneyebileceği bazı özelliklerini test ettik, onayladık ve sizlerle paylaşıyoruz.

1. Cilt bakımı


Cilt bakımı

Kahve, hayatınıza keyif kadar güzellik de katabilir. Ilık kahve posasını biraz sulandırıp peeling gibi cildinize uygulayın. O bölgeyi streç film ile sarın ve 15 dakika bekletin. Yüzünüze peeling yaparken de kahve posasını kullanabilirsiniz.

2. Göz altı torbalarına son

Göz altı torbalarına son

 


Kahve ayılmamızı sağlamanın yanı sıra yorgunluğun gözle görülebilen etkilerini de azaltıyor. Biraz zeytinyağı ile karıştırdığınız kahve posasını göz altı torbalarınıza uygulayın. Sonuca inanamayacaksınız.

3. Saç bakımı


Saç bakımı

 

Kahve posasını masajla saçlarınıza uygulayın ve 10 dakika bekletin. İşte sonuç: Saçlarınız artık daha canlı ve daha parlak!

4. Kahveli mangal keyfi


Kahveli mangal keyfi

 

Pazar günü ziyafetlerinden birinde kahve posasını da tarife eklemeye ne dersiniz? Etinizi tuz-karabiber yerine bu kez kahve posası ile kaplayın ve öyle pişirin. Kahvenin ete vereceği füme tadı ile yepyeni bir ızgara keyfi ile tanışın.

5. Bulaşıklar parlasın


Bulaşıklar parlasın

 

Kahve posası, pütürlü yapısı sebebiyle kirli tencere ve tavalarınızı ovalarken de yardımınıza koşuyor. Tencerelerinizi parlatmakla kalmıyor, bunu yaparken doğayı da korumuş oluyorsunuz.

6. Eviniz kahve koksun


Eviniz kahve koksun

 

Bir kase içine koyduğunuz kahve posasını salonunuzun bir köşesine yerleştirin. Sigara dumanı, yemek ya da çöp kokusu gibi kokuların etkisinin azaldığını ve odayı mis gibi kahve kokusunun kapladığını fark edeceksiniz.

7. Uçuşmayan kül istiyoruz


Uçuşmayan kül istiyoruz

 

Nemli kahve posasını küllüğe ya da sobanızın içine serpiştirin. Posa,  külle bütünleşecek. Böylece küllüğü temizlerken etrafta uçuşan küller ve o pek sevilmeyen kül kokusu ile başa çıkmak zorunda kalmayacaksınız.

8. Çiçekler de kahve içsin


Çiçekler de kahve içsin

 

Kuruttuğunuz kahve posasını(telve) saksı çiçeklerinde ya da bahçede gübre olarak kullanabilirsiniz. Çiçeklerinizi beslemekle kalmayacak, aynı zamanda bahçenize dadanan sümüklü böceklerden de kurtulmuş olacaksınız.

9. Mobilya tamiri


Mobilya tamiri

 

Kahvenin renk verme özelliği koyu renk mobilyalarınızda da işe yarar. Sehpanızın çizilmiş yerine bir kulak pamuğuyla süreceğiniz kahve posası hem çiziği dolduracak hem de yeni boyanmış görüntüsü verecek.

10. Boyayın gitsin


Boyayın gitsin

Kahve posası ile mektup kağıtlarını renklendirebileceğinizi ve onlara eskitme etkisi verebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

Kaynak: onedio.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim