Öğretmen Diyarı

Kadınlar ve erkekler ne ister?

KADIN ERKEK ARASINDAKİ FARKLILIK

Kadınlar ile erkeklerin farklılıkları ve birbirleri ile olan zıtlıkları yüzyıllardır tartışılan konuların başında…

Bilim adamları kadın ve erkek zihninin %99’unun aynı çalıştığını ardındaki büyük farklılıklar belirleyen kısmın sadece beyinlerindeki  %1’lik bölge olduğunu açıklıyorlar. Bu teze göre, farklılığı yaratan kadın ve erkeğin hislerinden çok iletişim kurma ve sevgilerini ifade etme şekilleri… Bu bilgiden yola çıkarak Moda ve Yaşam editörleri olarak kadın ve erkeklerin farklı düşündükleri temel noktalara değinmek istiyoruz. Genellemeler tüm erkek ve kadınları kapsamaz ama istisnalarda kaideyi bozmaz. Elbette amaç kadınların erkekler gibi ya da erkeklerin kadınlar gibi davranmasını sağlamak değil. Önemli olan bu farklılıkların bilincine varıp orta yolu bulabilmek…

Kadınlar olayların detaylarına bakar ihtimalleri ve nedenlerin üzerinde yoğunlaşır. Örneğin ilk buluşmadaki detayları, erkeğin ne giydiğini, hangi tarihte buluştuklarını asla unutmazlar. Erkekler ise olayın geneline bakarlar. Buluşmadaki detaylar yerine o buluşmanın üzerlerindeki bıraktıkları etkiyi unutmazlar.

Kadınlar hayatlarında bir problem varsa sadece onu çözmekle yetinmez, ileride tekrarlanma ihtimalini ve bu ihtimalde nasıl davranması gerektiğine kadar hesaplar. Çözemedikleri ve aşamadıkları bir sorun yaşıyor olsalar bile o durum için üzülmeye, endişe etmeye ve o konu hakkında konuşmaya devam ederler. Bunu tam anlamıyla yapmasalar da bilinçaltının kendilerinde yarattığı his böyledir. Erkekler ise bir problem yaşadıklarında odak noktaları olayı hemen çözmektir. İleride ne olur ihtimalleri yerine o anda kendilerini rahatlatmayı ve konuyu uzatmamayı tercih ederler. Erkekler ise çözemeyecekleri ve kontrolleri dışındaki durumlarda hemen yok sayma eğiliminde olurlar.

Kadınlar devamlı geleceği ve beklentilerini düşündüklerinden nedensiz bir endişeye kapılırlar. Anı yaşayamazlar çünkü hep bir adım sonrasını planlarlar. Erkekler ise kadınların tam aksine bir şekilde anı yaşamaya çalışırlar, o problemi unutmalarına yardımcı olacak başka şeylerle ilgilenirler, problem hakkında konuşmazlar…

 

Kadınlar beklentilerini ve hedeflerini sürekli olarak yeniler ve geliştirirler ve bu durumda onları hep bir sonraki hedef için bir şeyler yapmak ihtiyacı içinde bırakır. Zannedilenin aksine yapılan araştırmalar kadınların kariyer ve maddi olanakları daha çok önemsediklerini göstermektedir. Erkeklerin hayat şartlarını kabullenmeleri ve tatmin olmaları daha kolaydır. Küçük zevkler ve heyecanlarla hayatlarını geçirebilmeye meyilli olurlar.

 

İlişkilerde kadın iki tarafın birbirine bağımlı olmasını ister ve bekler. Hayatlarının merkezine ilişkilerini yerleştirirler ve karşı tarafın da böyle yapmasını beklerler. Erkekler ise, ilişkilerinin dışındaki alanlara ihtiyaç duyarlar. Kadınların iletişim kurarken birçok beklentisi vardır, ilişki kurmak, arkadaş olmak, hakkınızda bilgi almak ve onunla ilgili hislerinizi öğrenmek… Erkekler ise o an ne konuşuyorsanız onun hakkında konuşur ve dolaylı yollardan bir bilgi edinmeye çalışmaz.

 

Kadınların arkadaşlık ve dostluk anlayışı erkeklerinki ile tamamen zıttır, kadınlar genelde tüm mutluluklarını, ilişkilerini arkadaş ve aileleri ile paylaşırlar, bu nedenle onların fikirlerinden daha çok etkilenirler ve bunu ilişkilerine yansıtırlar… Erkeklerin paylaşımdan, dostluktan anladıkları kadınlarla pek uyuşmaz, onlar arkadaşları ile genellikle yüzeysel, eğlenceli konuları paylaşırlar. İlişkilerine, duygusal durumlarına ve ciddi konulara değinmezler. Nadiren konuştuklarında da kısa ve öz detaysız, birbirlerine akıl sormak için değil, yaşadıklarını, hissettiklerini anlatmak için paylaşırlar. Kadınlar gibi birbirlerinin ilişkilerini eleştirmezler, hatta birçoğu hiç konuşmaz bile.

Kadınlar hayatlarındaki erkeğe odaklı bir hayat tercih ederler. Erkekler hisleri böyle olsa bile bunu belli etmezler.Kısacası;

 

 “Kadınlar ne ister; Sevilsin, sözlerine kulak verilsin, arzu edilsin, saygı duyulsun, ihtiyaç duyulsun ve güvenilsin. Erkekler ne ister; Sessiz bir kadın.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim