Öğretmen Diyarı

Kadınlar ve Erkekler Hakkındaki Yanlışlar

Kadınlar daha duygusaldır veya erkekler ağlamaz gibi bir sürü klişe düşünceler vardır. Bunların çoğu yanlış düşünceler ama aralarında gerçeklik payı olanlarda yok değil.

 

Kadınlar, erkeklerden daha çok konuşur.

Kadınlar için düşünülen en büyük klişe çok konuştuklarıdır. Bu yanlış bir genelleme aslında. Erkeklerde kadınlarda günde ortalama aynı sayıda kelime kullanıyor. Sadece kadınların sürekli söylendiği düşünülüyor.

 

Erkekler, kadınlardan daha az duygusaldır.

Bu aslında doğru bir tespit. Kadınların duygusal zekaları erkeklerden daha yüksek. Empati yeteneğimiz ve duygularımıza yenik düşme ihtimalimiz daha yüksek.

 

Kadınlar, depresif yapıya sahiptirler.

Kadınlar daha depresif değil sadece depresyonda olan kadın sayısı fazla ancak bu demek değildir ki her kadın depresif. Bu sayının belirlenmesi, doktordan yardım alan kadın sayısına dayanıyor. Erkekler duygularını başkasına açmakta daha çok zorlandığı ve kendi içlerinde yaşadıkları için kadınlar göz önüne çıkıyor.

 

Erkekler, seksi daha çok düşünür.

Erkekler, güzel kadın gördüklerinde seks dürtüleri ortaya çıkıyor. Yanı bu doğru bir tespit. Erkek beyninde duyumsal organlardan gelen sinyalleri işleme koyan beynin parietal bölümü daha geniş bu yüzden erkeklerde seks dürtüsü daha yoğundur.

 

Erkekler ağlamaz.

Erkekler için en ağır düşüncelerden biri ve kesinlikle yanlış. Ağlama durumu kadınlara yönelik duygusal bir eylem olduğu düşünüldüğü için erkeklere yakıştırılmıyor. Ancak erkeklerde ağlar sadece gururlarından bu tek başlarınayken yaparlar.

 

Kadınlar erkeklerden daha çok söze karışırlar.


Sosyologların araştırmalarına göre erkekler konuşmada dominant olma konusunda çaba gösteriyorlar ve konuşmayı yönlendirmek için sürekli araya giriyorlar. Kadınlar ise konuşmayı kontrol etmekten ziyade konuşmanın akışını korumak için daha fazla soru soruyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim