Öğretmen Diyarı

Kadınlar için Kendini Savunma Yöntemleri

Keşke bu başlıkların atılmak zorunda olmadığı, bu konuda bilgi aramak zorunda kalmadığımız bir dünyada yaşıyor olsaydık ama maalesef bu mümkün değil. Geçtiğimiz günlerde Özgecan’ın başına gelenler çok acı bir şekilde gösterdi aslında hiçbir kadının güvenilir alanda yaşamadığını. Özellikle sosyal medyadan kadınların yaptığı itiraflar daha da açık şekilde ortaya koydu aslında tesadüfen hayatta kalabildiğimizi.

 

Yine Twitter üzerinden güzel bir link paylaşılmıştı kadınların kendilerini savunma yöntemlerine ilişkin olarak. Ben yazıdan herkesin mutlaka okuması gereken bir bölümü alıntılamak istiyorum. Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Saldırıya Maruz Kalan Kadına Önerilen İlk Şeyler;

 

1 – Saldırganla akılcı bir şekilde konuşmaya çalışmayın, anlaşma yoluyla saldırıdan kurtulamazsınız. Çünkü saldırganlar, sizin gibi sağlıklı düşünmezler.

 

2 – Çığlık atarak yardım istemek de bir yöntemdir ama başkasının yardımına güvenmeyin, çoğu zaman kimse yardım etmez. Saldırıdan kurtulmak için 5 saniyeniz var. Bunu iyi değerlendirin.

 

3 – Saldırganın sadece canını acıtmanız yetmez, onu yaralamanız gerekir, deniyor. Canını acıtmak daha çok sinirlenip size daha sert saldırmasına neden olabilir, ama küçük de olsa bir yara, onu şok edeceğinden kurtulma ihtimaliniz artar.

 

4 – Güçlü kaslar, fit bir bedene ihtiyacınız yok, tek yapmanız gereken saldırganın vücudunun belirli noktalarına odaklanarak, oralara darbe indirmek.

 

5 – Kişisel savunma teknikleri öğrenebilirsiniz, bunun korkunuzu yenmenize, kendinizi daha güvende hissetmenize, daha çevik olmanıza faydası olur ama saldırganı yaralayamazsanız bunun da tek başına faydası olmaz, deniyor.

 

Youtube’da fiziksel olarak kendimizi nasıl savunabileceğimizi gösteren ayrıntılı bir video da buldum. İngilizce anlatımı var ama vücut dili yeterince açık olduğu için herkesin anlayabileceğini düşünüyorum.

 

Özgecan’a Allah’rahmet, acılı yakınlarına sabır ve katillerine de acıların en büyüklerini diliyorum. Bunlara hiç ihtiyacımız olmamasını dileyerek bitiriyorum yazımı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim