Öğretmen Diyarı

İşte Türkleri öldüren nedenler!

TürkNefroloji DerneğiSağlık Bakanlığı veTÜBİTAK'ın desteği ile Türkleri öldüren sebepleri araştırdı. Araştırmada bilinenin aksine kırsalda/köyde yaşayanların şehirde yaşayanlara göre daha yüksek ölüm riski oldukları tespit edildi. Trafik ve hava kirliliğine maruz kalan Marmara Bölgesi'nin ise hastalıklar açısından Türkiye'de en az ölüm riskine sahip bölge olduğu ortaya çıktı. Türk Nefroloji Derneği tarafından düzenlenen 31. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi'nde ilk olarak 2006'da 10 bin kişi üzerinde yapılan CREDİT araştırmasının ikincisinin sonuçları açıklandı. Sağlık Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın da desteğiyle ikincisi gerçekleşen CREDİT çalışmasının sonuçları ilk kez açıklandı. İkinci çalışmaya 23 ilden 7 bin 395 kişi üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarına göre diyabet sıklığı 5 yılda yüzde 12.7'den yüzde 18.3'e yükseldi. Bu sürede Türk toplumunun ağırlığı 2.2 kilo arttı. Hipertansiyon hastalığı farkındalığı yüzde 100 gelişme görüldü. Kronik böbrek hastalık sıklığı ise yüzde 2 oranında azalma yaşandı. 


5 KİŞİDEN BİRİ ŞEKER HASTASI

Sonuçlar hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Arınsoy, şeker hastalığının 5 yıl içinde arttığını belirterek "Ülkemizde diyabetin önlenemeyen artışı devam ediyor. 2006'da yüzde 12.7 olan diyabet sıklığı yüzde 18.3'e yükselmiş durumda. Oldukça ürküten bir artış. Neredeyse her 5 erişkinden biri şeker hastası" dedi. CREDİT sonuçlarına göre sigara içme konusunda da sevindirici gelişmelere olduğunu aktaran Arınsoy, "Topluma yönelik kampanyaların olumlu bir sonucu olarak sigara kullanan erişkin oranının yüzde 35.2'den yüzde 27'ye gerilediği gözlendi" şeklinde konuştu.


ÖLÜM RİSKİ EN AZ MARMARA'DA

Araştırmada Türk toplumundaki ölüm riskinin hastalıklara göre kimlerde yüksek olduğu da belirlendi. Buna göre;

Erkeklerin ölüm riski kadınlardan 2.4 kat daha yüksek

Kırsalda yaşayanların kentlere göre ölüm riski 2.8 kat daha yüksek

En yüksek ölüm riski Güneydoğu en düşük Marmara Bölgesi

Aylık geliri bin TL'nin altında yaşayanların ölüm riski daha yüksek

Sigara içenlerde ölüm riski içmeyenlere göre yüksek.

Sigarayı bırakanlarda aktif içenlere göre daha yüksek.

Bu durumda yaşanan sağlık sorunları nedeniyle sigarayı bırakmakla ilişkili olduğu tespit edildi.

Hipertansiyon olanlarda olmayanlara göre ölüm riski 4.2 kat yüksek. Kan basıncı oranı arttıkça ölüm riski oranı da artıyor.

Obezlerin ölüm riskinde artış yok

Anemi hastalarında 3.3 kat, kolestrol yüksekliği olanlarda da olmayanlara göre 2 kat daha fazla ölüm riski var

Ölüm riskini en çok artıran faktör ise kronik böbrek hastalarında görülüyor. Kronik böbrek hastalarında ölüm riski 4.5, böbreklerde süzme işlevinde kayıp olanlarda ise 9.2 kat daha fazla görülüyor.

\"Sabah\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol