Öğretmen Diyarı

İşte MKEK müdürünün satmaya kalktığı piyade tüfeği
 İşte MKEK müdürünün satmaya kalktığı piyade tüfeği
Tanrıverdi'yi ihbar edip yakalatan işadamı, ifadesinde "Vatanım için ihbarda bulunmak istedim. Satmak için ısrarcı oldu. Bana verdiği bilgiler 100 milyon dolar değerinde olan bilgilerdi” dedi. Bu olay sonrası gözler ilk yerli piyade tüfeğine çevrildi. İşte o silahın özellikleri


Yıllardır üzerinde çalışılan “Modern Piyade Tüfeği - MPT - 76” projesi hayata geçiriliyor. Test aşamalarını başarıyla geçen yerli piyade tüfeği bu yıl sonunda seri üretime geçecek. NATO standartlarındaki en çok testi geçebilen ve dünyada birinci sırada yer alan bir silah.

Patenti MKE’ye ait MPT, NATO’nun 42 testini hatasız geçen tek tüfek. 600 metre menzili olan ve 200 parçadan oluşan MPT-76, NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testten hatasız geçti.

ABD ordusunun kullandığı M-16 bu testlerin yaklaşık 25’ini geçebiliyor. MKE bu kriterlerin üzerine 10 test daha koydu ve MPT-76 bu testlerde de başarılı oldu.


İşte MKEK müdürünün satmaya kalktığı piyade tüfeği

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası`nda üretilen Türkiye`nin ilk yerli Milli Piyade Tüfeği, yapılan ilk sevkıyatının ardından bazı komando birlikleri ve özel kuvvetlere deneme amaçlı dağıtıldı.


Birliklerde yapılan binlerce atış sonrasında tüfeklerle ilgili geri bildirimler de alınmaya başlandı. Kullanıcılarından geçer not alan tüfek, hem sağ elini hem de sol elini kullananlara uygun olarak tasarlandı.


Piyade tüfeğinin en moderni olma özelliğini taşıyan MPT-76`ya dost ve müttefik ülkelerden de yakın ilgi gösteriliyor.


MPT-76 Ağırlığı : 4.1 kg


MPT-76 Uzunluğu : 92 cm


MPT-76 etkili menzili : 600 metre


MPT-76 mermi çıkış hızı : 800 metre/saniye


MPT-76 Şarjör kapasitesi : 20 mermi


MPT-76 atış hızı : Dakikada 650 atış


MPT-76 namlu ömrü : 10 bin atım

http://www.internethaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim