Öğretmen Diyarı

İşte kahve bağımlılığının sebebi!

Genlerin kahve tüketmede önemli bir role sahip olduğu açıklandı. ABD’nin Maryland eyaletindeki Bethesda’daki Ulusal Kanser Enstitüsünde görevli bilim adamları, bazı insanların fazla kahve tüketmesi sebebiyle 45 bin kişinin genlerini inceledi.

Zinde kalmak için tüketilen kahve, çay, çikolata ve gazlı içeceklere, iki DNA molekülünün sebep olduğunu açıklayan bilim adamları, bunların CYP1A2 ve AHR olduğunu belirtti. Elde edilen veriler hakkında açıklama yapan Doktor Neil Caporaso, “Bazı genlere sahip insanlar, diğerlerine göre günde yaklaşık 40 mg daha fazla kafein tüketiyor” dedi.

Tıp dünyasında ilk defa genlerle kahve tüketimi arasındaki bağın ortaya çıkarıldığını söyleyen Doktor Caporaso, “Araştırma, özel bazı genlerin kişilerin tükettiği kafein miktarını etkileyebildiğini ortaya koydu. Genlerden AHR daha çok CYP1A2′nin faaliyetlerini düzenliyor” diye konuştu Elde edilen veriler PLoS Genetics dergisinde yayımlandı. Sadece kahvenin değil; çay çikolata ve gazlı içeceklerin de bazı kişilerde bağımlılık yapmasının sebebi de böylece ortaya çıktı. İngiltere’de yapılan bir başka araştırmaya göre ise, İngilizler her gün 70 milyon kupa kahve, 165 milyon kupa da çay içiyor.

 

forumgazetem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim