Öğretmen Diyarı

İşte kadınların merak ettikleri soruların cevapları

ÖZEL İÇERİK – KADINCAKARARINCA.COMKadınların pek konuda özel ve ayrıntı bilgiye ihtiyacı olduğu gibi günlük yaşamda yer bulan ve dini açıdan kimi zaman merak uyandıran ve doğrusunu bilerek hareket etmeleri gereken durumlar var. Makyajdan saç boyamaya, dövme yaptırmaktan kulak deldirmeye kadar ayrıntı gibi görünen ancak önemli bir şekilde öğrenilmesi gereken durumları Kadıncakararınca.com okuyucuları için derledik.

Saç boyatmak abdeste engel mi?

Kullanılan boya maddesi saç ve kafada bir tabaka oluşturuyor ve suyun geçmesine mani oluyorsa kuru yer kalmamış olabileceğinden dolayı gusül abdesti sahih olmaz. Suyun deriye temasına mani olmayan maddeler tercih edilmelidir.

Makyaj malzemelerini kullanmak caiz mi?

Bir maddeyi kullanmanın caiz olması içerisinde domuz ürünleri , alkol gibi haram maddelerin bulunması, sağlığa zararlı ve yapı itibarıyla abdeste mani olmaması gerekir.

Estetik yaptırmak haram mı?

Sadede güzel görünmek için yapılan estetik ameliyat haram kabul edilen bir fiildir. Tedavi sayılan ve uzman doktorların görüşleri ile yapılan asli değiştirmek amaçlı olmadığında durum farklılaşmaktadır.

Buruna hızma taktırmak

Kadının burnunu deldirmesi fıtri hali değiştirmek olduğundan caiz değildir.

Dövme haram mı?         

Dövme konusundaki hüküm çok açık ve nettir. Dövme dinen haram kılınmıştır.

Küpe takmak için kulak deldirmek

Kulak deldirerek de fıtrata ters gibi düşünülse de Peygamber Efendimiz tarafından haram kılınmayan bir adet olarak yer bulmuştur.  Tavsiye edilmese de yasaklanmamıştır.

Kaş almak

İnsanlar yaratılan üzerinde değişiklik yapma hakkına sahip değildir. Bir hadiste kaş almanın Allah Resulü’nün yasakladığı on davranış arasında gösterilmiştir.

Tırnak uzatmak

Tırnağın kesilmesini kadın erkek fıtrattan sayılmıştır. Bilerek tırnak uzatmak mekruhtur. 40 günden fazla süre tırnak kesmemek caiz değildir.

KADINCAKARARINCA.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim