Öğretmen Diyarı

İste İstanbul\'un En Egitimli İlçesi

2013'te Istanbul'un refah seviyesi ve egitim düzeyi en yüksek ilçesi Besiktas olurken, en düsük ilçesi ise Sultanbeyli oldu...

 

Türkiye'nin refah, yasanabilirlik ve kültürel düzey bakimindan en yüksek dereceye sahip A+ ilçeleri Ankara, Istanbul ve Izmir'de yer aliyor. Refah, yasanabilirlik ve kültürel düzey bakimindan Istanbul'un en düsük dereceye sahip ilçesi olan Sultanbeyli'yi Arnavutköy ve Sultangazitakip ediyor.

REIDIN, Sosyo-Ekonomik Derecelendirme (SED) ile Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Istanbul, Izmir ve Kocaeli illerine ait 71 ilçe ve bunlara bagli 481 mahalleyi refah, yasanabilirlik ve kültürel düzey açisindan derecelendirdigi çalismasinda 2013 yili birinci yari verilerini açikladi.

Ilçe ve mahallelerin göreli sosyo-ekonomik derecelerini ve siralamalarini gösteren çalisma, kullanilan degiskenler yardimiyla bölgeleri refah, yasanabilirlik ve kültürel düzeylerine göre siraladi.

Buna göre, Türkiye'nin refah, yasanabilirlik ve kültürel düzey bakimindan en yüksek dereceye sahip A+ ilçeleri Ankara, Istanbul ve Izmir'de yer aliyor. Diger taraftan, Adana, Bursa ve Kocaeli ilçelerinin derecelerinde yilin ilk yarisina göre bir yükselisin oldugu görülürken, Antalya ilçeleri genelinde dönemler arasi degisim nispeten daha az yasandi.

2013 yilinin ilk bes A+ ilçeleri söyle siralandi:


Sehir
Ilçe
Derece
Siralama
Istanbul

Besiktas

A+

1.

Istanbul

Adalar

A+

2.

Istanbul

Kadiöy

A+

3.

Istanbul

Bakirköy

A+

4.

Istanbul

Sariyer

A+

5.

2013 yilini A+ derecesi ile geçiren ilçelere baktigimizda, sirasini ve derecesini koruyan Besiktas'in yaninda Adalar ve Sariyer yil içerisinde yükselerek yerini alan ilçeler olarak öne çikiyor. Kadiköy ve Bakirköy ilçeleri A+ derecesini koruyan fakat puan olarak 2013 yilini kayipla kapatan ilçeler olarak göze çarpiyor.

Refah, yasanabilirlik ve kültürel düzey bakimindan Istanbul'un en düsük dereceye sahip C- ilçelerinin basinda ise Sultanbeyli geliyor. Onu Arnavutköy ve Sultangazi takip ediyor.

Sehir
Ilçe
Derece
Siralama
Istanbul

Sultangazi

C-

68.

Istanbul

Arnavutköy

C-

69.

Istanbul

Sultanbeyli

C-
71.

Izmir'in Karsiyaka ve Narlidere ilçeleri bir önceki döneme göre gelisim göstererek A+ derecesine sahip olan ilçeler olarak dikkat çekiyor. Istanbul Eyüp, Maltepe, Zeytinburnu ve Antalya Konyaalti gelisim göstererek bir üst dereceye ulasan ilçelere örnek olarak gösterilebilir.

Sosyo-ekonomik derecelendirmede esas alinan yüksek ögretim orani ve konut yogunlugu degiskenleri için ilçelerdeki duruma bakildiginda birinci sirada yer alan Besiktas, yüzde 34 ile yüksek ögretim oraninin en yüksek oldugu ilçe konumunda bulunuyor. Incelenen 71 ilçe arasinda 68'nci sirada bulunan Sultangazi ile 69'ncu ve 71'nci sirada yer alan Arnavutköy ile Sultanbeyli, yüzde 3 ile yüksek ögretim oraninin en düsük oldugu ilçeler olarak dikkat çekiyor.

343 bin 696 daire sayisi ile konut yogunlugunun en yüksek oldugu ilçe konumundaki Ankara'nin Çankaya ilçesi 7'nci sirada olup, 8 bin 364 daire sayisi ile konut yogunlugu en düsük oldugu Istanbul'un Sile ilçesi ise 19' ncu sirada yer aliyor.

2013 yilinin ilk 5 A+ mahalleleri ise söyle:

Sehir
Ilçe
Mahalle
Derece
Siralama
Istanbul

Besiktas

Bebek

A+

1.

Istanbul

Besiktas

Etiler

A+

2.

Istanbul

Besiktas

Arnavutköy

A+

3.

Istanbul

Kadiköy

Fenerbahçe

A+

4.

Istanbul

Sisli

Tesvikiye

A+

5.

Siralamanin degismez isimlerinden Bebek, Etiler, Levent, Caddebostan, Arnavutköy, Gümüssuyu, Fenerbahçe, Tesvikiye gibi mahalleler A+ derecesinde yerlerini korurken, Istanbul disinda A+ derecesinde mahallesi bulunan sehir bulunmuyor.

Bunun yaninda, gelisim göstererek bir üst dereceye tirmanan ve dönemsel olarak tutarli sekilde deger kazanan bölgelerden olan Maslak bir önceki döneme göre siralamada 19, Fikirtepe ise 20 sira yükseldi.

Egitimin en yüksek oldugu mahalle Izmir'deki Mavisehir, en düsük oldugu mahalle ise Esenyurt'taki Pinar Mahallesi.

Sosyo-ekonomik derecelendirmede esas alinan yüksek ögretim orani ve konut yogunlugu degiskenleri için mahallelerde durum incelendiginde, 481 mahalle arasinda yüzde 50 ile yüksek ögretim oraninin en yüksek oldugu mahalle 37'nci sirada bulunan Izmir/Karsiyaka/Mavisehir iken, yüzde 2 ile yüksek ögreti oraninin en düsük oldugu mahalle 481'nci sirada bulunan Istanbul/Esenyurt/Pinar mahallesi oldu.

37 bin 637 daire sayisi ile konut yogunlugu en yüksek olan Istanbul/Küçükçekmece/Atakent mahallesi siralamada 49'ncu, 324 daire sayisi ile konut yogunlugu en düsük olan Izmir/Konak/Namik Kemal Mahallesi ise 445'nci sirada yer aldi.

REIDIN Veri Uzmani Burcu Köksal, çalisma kapsaminda alinan sonuçlara bakildiginda, oturmus bir düzene sahip olan mahallelerin derecelendirmelerinde asiri degiskenliklerin görülmedigini ancak yildizi parlayan bölgelerin, çesitli degisimlerle nitelikli gayrimenkul ve demografinin bölgeye kazandirilmasi neticesinde yüksek derecelere dogru kaydigini söyledi.

Dünya genelinde özellikle ulasilabilir veriler dogrultusunda, il bazinda yapilan ve bölgenin karakteristigini ortaya koyan çalismalara rastlamanin mümkün oldugunu anlatan Köksal, "REIDIN olarak bu çalismalari Türkiye'nin mahalleleri seviyesinde yapmak ve bölgelerin birbirlerine görece üstünlükleri ile derecelerini ölçümlüyor olmak seffaflik ve ulasilabilir veri anlaminda büyük önem tasiyor. Bu arastirmalardan basta gayrimenkul gelistiricileri, yatirimci ve danismanlari olmak üzere telekom, perakende ve hizli tüketim sirketlerinin de faydalandigini görüyoruz" dedi.

Yakin dönemde Türkiye genelindeki bütün mahallelerin çalismaya dahil edilecegini belirten Köksal, bu sayede Istanbul mahallelerinin kendi içinde karsilastirmasini yapabilecekleri gibi Gaziantep, Samsun, Kayseri gibi bütün ülke illerinin mahallelerinin de görece üstünlüklerini ölçümleyebileceklerini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol