Bu haber kez okundu.

İşte IQ seviyesini düşüren 7 neden

İnsanoğlu son 50 yılda hafif 'gerzek'leşti; işte 7 nedeni

Kötü beslenme, kötü alışkanlıklar ve dijitalleşme insanın IQ'sunu son 50 yılda 1 puan azalattı. Çıkan sonuçlar gerilemenin sürdüğü yönünde...


Kanada'daki Montreal Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, günümüzde insanın zeka seviyesinin düşmesine neden olan 7 neden belirlendi. Son 50 yılda dünya genelinde toplu zeka seviyesinin 1 IQ puanı düştüğünü belirten araştırmacılar, beslenme alışkanlıkları ve teknolojinin beyni yıprattığı uyarısında bulunuyor.


İŞTE IQ SEVİYESİNİ DÜŞÜREN 7 NEDEN


1- Doymuş yağlı (margarin) besinler tüketmek: Beynin dopamin hormonu salgılamasını engelliyor, hafızaya zarar veriyor ve beynin reaksiyon verme süresini uzatıyor.


2- Aynı anda birden fazla işle uğraşmak: Beynin yakıt olarak ihtiyaç duyduğu bir şeker çeşidi olan 'glikoz' daha hızlı harcanıyor, bu da beynin yorgun düşmesine neden oluyor.


3- Googellamak: Beyni tembelliğe alıştırıyor ve hafıza gelişimini engelliyor.


4- Fazla fruktoz alımı: Meyve, bal ve sebzelerde bulunan doğal şeker fazla alındığında beyin aktivitelerini yavaşlatıyor.


5- Reality şov izlemek: Beyni tembelleştiriyor.


6- Uykusuz kalmak / Jetlag: Öğrenme yeteneğini azaltıyor.


7- Uzun süre sakız çiğnemek: Dikkatin dağılmasına neden oluyor

Vatan
 

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber