Öğretmen Diyarı

İştah Kesme Nefesi

İştah Kesme Nefesi

Ağızda ve vücut üzerinde ani ısı kaybı oluşturduğu için, bu nefes çalışmasına aynı zamanda soğuk nefes uygulaması adıda verilir. Bu nefes tekniğinde nefes alışlar ağızdan, nefes verişler burundandır. Vücut ısısı birkaç dakika içinde en az 1- 2 derece düşer. Zihinsel gerginlik sona erer. Sakinleştirici ve dengeleyici bir çalışmadır. Tansiyon düşüklüğü ve sindirim sisteminde hazımsızlık sorunu olanlar bu çalışmada daha dikkatli olmalıdırlar. Burun yerine ağızdan solunum yapılacağı için tozlu ve kirli havanın bulunduğu ortamlarda ve soğukta yapılmaz. Çalışma açık bir ağızda dilin altına nefes almakla ilgilidir. Dili soğutmak amaçlı dilaltına doğru nefes almayı ve alınan nefesi burundan vermeyi içerir.

Rahat bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın. İlk aşama için nefesinizi hızlı bir şekilde vererek akciğerlerinizdeki havanın maksimum miktarını boşaltın. Tebessüm eder bir şekilde ön dudağınızı hafifçe yukarı kaldırıp ön dişlerinizin görüneceği bir durum alın. Dişlerinizin arasından “ssssss” sesi çıkararak nefesi ağzınızdan içeri çekerek ciğerlerinizin tamamını hava ile doldurun. Burnunuzdan yavaş bir hızda nefesinizi verin. Tekrarlarla çalışmayı iki dakika sürdürün.

İkinci aşamada ağız açılır ve dil hafifçe yukarı doğru kaldırılır. Yukarı kaldırılan dilin altına, dili soğutmak amaçlı nefes alınır ve alınan nefes ağız kapatıldıktan sonra hızla burundan verilir. Çalışma 25 adet nefes alış verişini kapsar. İlk sayılarda dilaltı ve azı dişleri arasında bulunan tükrük bezleri uyarılarak bol miktarda tükrük salgılanması sağlanır. Çalışma sonlarına doğru tükrük salgılanması azalır. Çalışma sonrasında tamamen biter. Azalan tükrük salgılanması sonucuna bağlı olarak uzunca bir süre yemek ve su içmek ihtiyacı hissedilmez.

Mustafa Kartal

Anahtar Kelimeler:
iştah kesme nefesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol