Öğretmen Diyarı

İşaret Parmağının Boyu Eşe Sadakati Gösteriyor

Sadece ne işe yaradığıyla yetinmeyip parmaklar üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, parmakların bazı karakteristik özelliklerin belirleyicisi olduğunu ortaya çıkardı. ”Parmaklar hangi özellikleri yansıtabilirler ki?” diye düşünebilirsiniz. O halde işaret parmağınıza bakın. İşaret parmağınızın yüzük parmağınıza göre uzun ya da kısa oluşu sadakat derecenizi yansıtıyor. Ya da en azından bilim insanları öyle diyor.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, işaret parmağının bir kişinin sadık bir eş olup olmadığını gösterebileceği öne sürüldü.

 

Diğer canlı türleri genellikle ya tek eşe sadık ya da çok eşli olmasına karşın, insanlarda ikisi de görülüyor.

 

Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü ile Northumbria Üniversitesi’nin birlikte gerçekleştirdiği araştırma, insanların kısa ya da uzun dönemli ilişkilere eğiliminin doğuştan belli olduğuna işaret ediyor.

 

İngiltere’de yayımlanan Telegraph gazetesinin haberine göre, araştırma kapsamında bir grup Kuzey Amerikalı ile İngilize serbest cinsel ilişki konusunda ne düşündükleri soruldu.

 

Bunun sonucunda araştırmaya katılanların bazılarının çok eşliliğe eğilimli oldukları, bazılarının da sadakate değer verdikleri görüldü.

 

Araştırmanın ikinci aşamasında 1314 İngiliz erkek ve kadının sağ ellerinin fotokopileri incelendi, işaret ve yüzük parmaklarının boyu ölçüldü.

 

Buna göre işaret parmağının yüzük parmağına oranı, o kişinin ana rahminde maruz kaldığı testosteron hormonunun seviyesini gösteriyor.

 

İşaret parmağı ne kadar kısaysa, kişi o kadar çok testosterona maruz kalmış oluyor ve çok eşlilik eğilimini artırıyor.

 

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Robin Dunbar, bu ayrımı sağlayan farkın çok küçük olduğunu, ancak bireylerin büyük gruplar halinde incelenmesi halinde anlaşılabileceğini söylüyor.

 

Prof Dunbar, “İnsan davranışlarını etkileyen çevre ve yaşam deneyimi gibi birçok faktör var. Rahimde olanlar, cinsel ilişkiler gibi karmaşık bir meselede mütevazı bir etkiye sahip olabilir” diyor.

 

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol