Öğretmen Diyarı

İş Hayatında Stres ile İlgili Bilmeniz Gereken 12 İstatistik!

Ülkemizde halen etkisi çok fark edilmese de, çalışanların çok büyük bir kısmı ciddi bir stres sıkıntısı yaşıyor. Stres kaynaklarımızın en önemlisi de iş hayatı. Ofis ortamı, yaptığımız işi sevmememiz, yöneticiyle anlaşamamamız, aldığımız düşük maaş gibi onlarca faktör iş hayatındaki stresin tetikleyicisi olabiliyor. Ancak çoğu zaman kanıksadığımız bu stres, uzun vadede bizi sağlığımızdan edebilecek kadar önemli bir konu. Çoğu kişi geçim derdinden, iş değiştirme korkusundan veya kendine olan güvensizliğinden dolayı, bir işte mutsuz da olsa, çalışmaya devam ediyor. Stresi unutmaya, kulağının üstüne yatmaya çalışıyor. Ancak bu hiç bir zaman sağlıklı ve olması gereken bir yol değil. Eğer bir iş sizde ciddi stres yaratıyorsa mutlaka bir aksiyon almalısınız. Ney sağlığınızdan daha önemli olabilir? İşte, bu farkındalığı yaratabilmek için aşağıda iş hayatında stres ile ilgili bilmeniz gereken 12 istatistiği sıraladık, buyrun: 

 

 

 

Çalışanların %56’sı çalıştıkları işin ‘tolere edilebilir stres seviyesinden’ çok üstünde bir stres taşıdığını söylüyor.

Çalışanların %38’i iş stresini borç stresinden, %29’u sağlık sorunlarının yarattığı stresten, %20’si evliliğinde yaşadığı sıkıntıların yarattığı stresten daha zarar verici buluyor.

Akşam mesai bitiminden sonra stresinden kurtulamayanların oranı %79.

Her 5 çalışandan 1’i iş hayatındaki stres yüzünden evliliğini sıkıntıya sokmuş.

Her 10 çalışandan 1’i iş hayatındaki stres yüzünden evlilik yıl dönümü, çocuğunun doğumu veya eşinin doğun günü gibi önemli tarihleri unutmuş / atlamış.

Her 2 çalışandan 1’i iş hayatındaki stresin uyku düzenini etkilediğinden bahsediyor.

İş hayatındaki stresin beslenme alışkanlıklarını etkilediğini söyleyen çalışanların oranı %22 iken, çalışanların %27’si bu stresin sağlıklarını da etkilediğini itiraf ediyor.

Çalışanların en önemli stres kaynağı aşırı iş yükü. Her iki çalışandan 1’i stresin ana kaynağının aşırı iş yükü olduğunu söylemiş.

Stresin diğer kaynakları %54 ile yönetici, %47 ile destek görememe, %27 ile işi kaybetme korkusu, %45 ile gerçek dışı hedefler.

Stresin dışa vurumu olarak her 5 kişiden 1’i sigaraya başlamış, neredeyse yarısı iş sonrası stresini unutabilmek için alkol alıyor hatta çalışanların %12’si, stresini unutabilmek için iş sırasında bile içiyor.

Araştırmaya katılan çalışanların %30’u stresle ilgili sıkıntılarını bir üst yöneticileriyle açıkça konuşamadıklarını belirtiyorlar.

Çalışanlar stresten dolayı izin alsalar bile şirketlerine bunun sebebini stres olarak belirtmiyorlar. “Stres” nedeniyle izin isteyenlerin tüm izin isteyenlere oranı sadece %5. Yani her 20 kişiden 19’u, gerçekte stresten dolayı izin istese de, yöneticisine başka bir neden uydurmak zorunda kalıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol