Öğretmen Diyarı

IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçtiler
 

Amin’in zeka katsayısı dünyaca ünlü fizikçiler Albert Einstein ve Stephen Hawking’in IQ seviyelerinden 2 puan daha fazla. Zeki çocuk Amin, Mensa Kulübü’nden davet aldı. Kulüp dünya üzerinde üstün zekalı kişilerin oluşturduğu özel bir grup. Uzmanlar elde ettiği değerin 18 yaşından küçük birinin alabileceği en yüksek skor olduğunu belirtiyor. Kendisi de bir Albert Einstein ve Stephen Hawking hayranı olan Amin, “Böyle güzel bir sonuç aldığım için çok güzel hissediyorum. Şimdiye kadar yapmak istediğim herşeye başarıya ulaştım” dedi.

Aum Amin’in annesi Boskey Amin, oğluyla birlikte başka hiçbir çocuğun sınava girmediğini belirterek, “Mümkün olan en yüksek sayıyı aldığı için onunla çok gurur duruyoruz” dedi. Aum Amin eğitimine devam edip ileride robot yapmak istediğini belirtti.

Geçen sene de İngiltere’nin Essex kentinde Nicole Barr adındaki 13 yaşında bir kız çocuğu, okula çok az gitmesine rağmen, girdiği IQ testinden 162 puan alarak dünyanın en zeki bilim insanları, Albert Einstein ve Stephen Hawking’i geride bırakmıştı. Gezgin bir anne ve babanın çocuğu olduğu için sürekli okul değiştirmek zorunda kalan Barr’ın dehasını ise gittiği Burnt Mill Akademisi’ndeki ortaokul öğretmenleri keşfetti.İngiliz kızın annesi, Nicole’un 2 yaşından önce basit matematik işlemlerini yapabildiğini, 10 yaşında ise karmaşık sayılarla ilgili problemleri çözebildiğini söyledi. Babası ise küçük kızın dehasının, birçok yer görerek ve herkesle iletişim kurmasıyla geliştiğini belirtti. Nicole Barr’ın okumak için seçtiği kitaplar arasında İngiliz fizik dehası Hawking’in, Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabı yer alıyor. En sevdiği ders ise matematik. Bu arada küçük kız, kendi kendine mandolin çalmayı öğreniyor.

Kaynak:NTV

Anahtar Kelimeler:
IQ TestiEınsteınHawking

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim