Öğretmen Diyarı

IQ seviyesini düşüren 6 gıda

Tuzlu yiyecekler

 

Kalbe zararlı olduğu bilenen tuzlu yiyecekler beyine de zararlı

Doymuş yağ

 

Harvard`da yapılan araştırmalar doymuş yağ oranı yüksek beslenmenin beyin fonksiyonlarına zarar verdiğini gösteriyor. 6000 kadın üzerinde yapılan ve dört yıl süren araştırma, doymuş yağla beslenen kişilerin hafızasında zayıflama olduğunu, zeytinyağı, avokado gibi sağlıklı yağlarla beslenenlerin ise hafızasında güçlenme olduğunu gösteriyor.

Kızarmış yiyecekler

 

İspanya'da yapılan araştırmalar kızarmış yiyeceklerin Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıkları tetiklediğini gösteriyor.

Şeker

 

Şekerin harika bir tadı olduğunu inkar edemediğimiz gibi, sağlık için fazlasının ne kadar zararlı olduğunu da iyi biliyoruz. Şeker dengenizin ayarlanmasında dikkat etmeli ve kontrollü olmalısınız. Fazla şeker hem sizi ağırlaştırır, hem de beyin fonksiyonlarınızı kilitler. UCLA Üniversitesi`nde yapılan araştırmalar fruktozun beyin aktivitelerini yavaşlattığını, hafızayı zayıflattığını ve insanı aptallaştırdığını gösteriyor.

Düşük karbonhidratlı diyetler

 

Tufts Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre 22 ile 55 yaşları arasındaki düşük karbonhidratlı diyet uygulayan kadınların kavrama becerilerinde düşüş olduğu gözlemleniyor. Vücudunuzun karbonhidrata da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Beyin fonksiyonlarının verimli çalışması için karbonhidrata ihtiyacı var. Tüm karbonhidratlar zararlı değildir. Faydalı karbonhidratları beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.

Cips, pizza ve diğer hamur işleri

 

Fast food çocukları aptallaştırıyor. Bu araştırmalarda da kanıtlandı. Ailelerin çocuklarına yeterli vakti ayırmamaları, hamur işine alıştırmaları sonucunda alınan kilolar, ağır diyet ve spor egzersizleri yapmayı gerektiriyor. Beynin gelişimini doğru sağlaması için çocukların gelişim dönemlerinde yediklerine dikkat etmeli.

 

Kaynak: kadinvekadin.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol