Öğretmen Diyarı

IQ Seviyemizi Nasıl Artırırız

IQ seviyesinin sabit olduğuna inanmayın. IQ seviyeniz doğduğunuzda çok yüksek ve daha sonra düşmüş veya çok yüksekken ilerleyen zamanlarda düşmüş olabilir. Bütün bunlar sizin IQ seviyenizin artık değişmeyeceği anlamına gelmez. Yaşınız ne olursa olsun IQ seviyenizi yükseltmek hala mümkün.


Beynimizin en iyi Alfa seviyesinde öğrendiğini unutmamak gerek. Bu öğrenme ise dingin, rahat, bilinçli ve dikkatli olunan zamanlardır. İşte bu zamanları olabildiğince etkili kullanmak gerek.


IQ seviyemizi yükseltmek için ise ilk olarak yapmaya başlamanız gereken özellik günlük tutmak. Bu günlükler insanın zihnini geliştirdiği gibi anısal hafızasını da güçlendirmektedir. IQ seviyesi oldukça yüksek her kişinin bir günlüğü olduğunu unutmayın.


IQ seviyenizi yüksek tutmak için diğer bir özellik de sürekli okumak ve yeni şeyler öğrenmektir. Yeni öğrenilen bilgilerin diğer bilgilerle ilişkilendirilmesi de IQ seviyesinin artmasına neden olur. Okuma ile gelen bilginin çok olması için de kısa sürede daha çok okumak ile gerçekleşir. Yani hızlı okumak IQ seviyenizin artması için önemlidir.


Hızlı okuma ile birlikte gelen hızlı bilgiler zihninizdeki bağların güçlenmesine neden olur. İşte bu bağların güçlenmesi ise IQ seviyenizin arttığına işarettir. Tabi sadece bu okumak ile de olmaz. Konuşmalı, tartışmalı, izlemeli ve dinlemeli yani kısacası her zaman daha çok şey öğrenmeye çalışmalıyız.


IQ seviyesini artırmanın bir diğer yolu da sık sık mola vermektir. Okullardaki ders süreleri öğrenmenin kalıcı olması için idealdir. Yani saatlerce çalışmak yerine 30’ar dakikalık aralar ile mola vermek önemlidir.


Beyninize bu kadar yüklenmişken, bedeninizi de unutmamak lazım. Beynin en iyi çalıştığı zamanın uykudan sonra olduğunu bildiğimiz için bu zamanda çok fazla enerji tüketecektir. Onun için kahvaltının iyi olması önemlidir. Eğer kahvaltı yeterli değilse beyninizin ihtiyacı olan enerji sağlanmayacaktır.


Vücudunuza iyi bakmaya devam edin. Bunun için de antitoksidan yüklemesi yapın. Böylece vücudunuz koruma altında olacaktır ve iyi çalışan bir vücut iyi çalışan bir zekaya işarettir. Antitoksidanlar havuç, brokoli, ıspanak gibi sebzelerde bulunur.


Zeki insanlara baktığınızda duygularını derinlemesine yaşadıklarını görürsünüz. Bu da onların duygusal zekaya ne kadar çok önem verdiklerini gösterir. Yani eğer IQ seviyenizi yükseltmek istiyorsanız o zaman duygusal alanda da boş kalmamaya dikkat edin.


Bütün duyularınızı kullanmayı deneyin. Bir iş yaparken sadece görmek veya dinlemek yerine dokunmayı da deneyin. Böylece bir çok alanda gelen uyarıcılar sizi daha etkili öğrenmeye itecektir.


Egzersiz yapın. Hem de bol bol. Bu egzersizler kalp atışlarınızın yükselmesine, bol oksijen gönderilmesine neden olacaktır. Bu da sizin beyninize giden uyarıcı ve enerji miktarını artıracaktır. O yüzden bol bol egzersiz yapmaya devam edin.

 

Kaynak: ogrenmen.com

Anahtar Kelimeler:
ıq seviyemizi artırırız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol