Öğretmen Diyarı

İnsanlar Neden Sigara İçer ?


Biz ; size zaten bildiğiniz , sigaranın sebep olduğu biyolojik etkiler ve hastalıklardan , size verdiği manevi ve mali hasarlardan bahsederek sizi sıkacak kadar sıradan değiliz… Ve sizlerin otla , merhemle, mevcut iradenizle, ilahi telkinlerle ve ağır yemin ederek yemini çiğneyemeyecek olmanın verdiği ilahi veballe sigarayı bırakamayacağınızı bilen sizleri çok iyi anlayabilen ve tanıyan bir siteyiz.

SİZİ ÇOK İYİ ANLIYOR, TANIYOR VE SİZİN SİGARAYI NEDEN BIRAKAMADIĞINIZI YA DA NEDEN BIRAKMAK İSTEMEDİĞİNİZİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ…. BAŞLAYALIM MI ?
Sigaranın sizin karizmatik görünümünüze katkıda bulunan bir aksesuar olduğuna inanıyorsunuz… Sigarayı bıraktığınızda mutsuz olacağınızı düşünüyorsunuz…Çünkü bir tek sigara ile ben asla bağımlısı olmam diyerek sigaraya başladığınızdan bugüne kadar, her yemekten sonra o gün sofranızdaki helal lokmanın verdiği mutluluğu da, yorucu bir işi bitİrdikten sonra o işi bitirmiş olmanın verdiği mutluluğu da ,Stresli ya da kızgın olduğunuz anlarda sinirinizi yatıştıracak desteği de sigara ile paylaştınız… Ve böylece sigarayı bıraktığınızda mutlu anlarınızı doyasıya yaşayamayacağınıza , sinirlendiğinizde de sinirinizi bastıracak destekten yoksun olacağınıza ve böylece de sigarasız mutsuz olacağınıza inanıyorsunuz… Fiziksel olarak değişime uğramaktan korkuyorsunuz… Sigarayı bıraktığınızda kilo alacağınızı düşünüyor ve üzerinizdeki beğeni oranının düşmesinden endişe ediyorsunuz…. Sigarayı bıraktığınız günden itibaren sigarayla yapacağınız irade savaşından korkuyorsunuz… Bugün içebileceğiniz sigara miktarı sizin sigaraya ayırabileceğiniz zamanın yettiği kadar…Ona daha fazla vakit ayırabilecek olsanız inanın çok daha fazla içerdiniz…(Örnek :Tatil günleriniz ) Bu yüzden daha fazla sigara içebilmek için keşke daha fazla vaktim olsaydı diye iç geçirdiğiniz günler oldu…. Yukarıda yazılanlar sizin sigarayla mücadelenize engel olarak hazırladığınız bir savunma mekanizması ve bu savunma mekanizmasının hazırlanması talimatını veren kan hücreleriniz de ve sinir ucu hücrelerinizde meydana gelen nikotin yoksunluğudur… Yani neredeyse sizi psikolojik olarak emri altına almış olan sigaradır… Ve dolayısıyla sizler kendi safınızda değil , kendi bedensel bütünlüğünüze ihanet eder biçimde düşman safında kendi sağlığınızla savaşır haldesiniz… Evet bu yazılanlarda ben varım diyebiliyorsanız devam edelim… Mark Twain “Sigarayı bırakmak kolay ben bunu bin kere yaptım” demiş. Belki siz de bırakmaya çalıştınız. İsterseniz neden bu kadar zorlandığınıza bir göz atalım.
Sigara iki tip bağımlılık yapar.
1.Fiziksel bağımlılık
1.Psikolojik Bağımlılık
Fiziksel bağımlılığın sebebi nikotindir. Sigara içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırdığından hemen hemen tüm sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar ,böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Daha sonra belli bir düzeye erişince tiryaki bu düzeydeki nikotin miktarını sağlamak için sigara içmeye devam eder.Sigarayı sadece iradenizle bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterir hem de bir yandan psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir.Sadece iradeyle sigara bırakabilme başarı oranı sıfıra yakındır… Nikotin eksikliği sebebiyle aşağıdaki semptomlar görülebilir. -Depresyon
-Sinir bozukluğu kızgınlık,
-Hassasiyet,
-Uyuma güçlüğü,
-Konsantrasyon bozukluğu,
-Baş Ağrısı,
-Yorgunluk,
-İştah artışı,

Bu semptomlar kişiyi yeniden sigaraya başlamaya sevk eder, çünkü nikotin seviyesi eski düzeye çıkınca semptomlar kaybolacaktır.Semptomlar sigarayı sadece iradenizle bırakmaya çalıştığınızda son sigaranızdan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkacaktır..

Psikolojik bağımlılığı aşmak belki de işin daha zor kısmı. Çünkü sigaraya ilk başladığınızda ilk önce sigarayı nasıl ve ne zaman içeceğinizi öğreniyorsunuz. Yemekten sonra, çok yorulduğunuzda, stresli olduğunuzda, çok keyifli olduğunuzda , arabaya bindiğinizde , sabah uyandığınızda ve kendi oluşturduğunuz bir çok bahaneyle bir sigara yaktınız. Siz kafanızda ,tüm bu durumlarla sigara arasında bağlantılar kurdunuz önce. Artık bu gibi durumlarda otomatik olarak sigara yakacak kadar alışkınsınız sigaraya.

Bugüne kadar sigarayı bırakmaya birkaç kez teşebbües ettiniz….Ama sadece irade sigaradan kurtulmak için yeterli değildir..Çünkü sigara tarih boyunca icat edilmiş en büyük biyolojik ve kimyasal silahtır… Bir virüs gibi hücreleri nikotinle yaşamaya alıştırıp onları mutasyona uğrattıktan sonra onları nikotinsiz yaşayamaz hale getiren bir silah…. O yüzden sizin artakalan iradenizle savaştığınız sadece akciğerlerinizin duman ihtiyacı değildi.. Asıl savaşınız vücudunuzda 210 çeşidi bulunan ortalama 100 trilyon hücrenin ihtiyacı olan günlük 1 gr nikotinin yokluğuna onları alıştırmaktı. Unutmayın onlar nikotinle yaşamaya o kadar zor alıştılar ki ona duydukları ihtiyaçtan vazgeçmeleri sadece iradenizle mümkün olamayacak kadar bağımlılar nikotine…. İradeniz değil midir Sigaraya ilk başladığınızda ben bunun bağımlısı olmam diyerek güvendiğiniz ? … Sizi herhangi bir konuyla ilgili aldatan bir dostunuza koşulsuz güvenmeye devam edebilir misiniz ?…. Peki iradeniz sizi aldatmadı mı ?

İnsanın herhangibir konuda harekete geçme kararı alması için kendine göre mantıklı bir sebebi olmalıdır… Kimse başınıza silah dayayıp size sigarayı bıraktırmak istemediğine göre, sizin kendinizce mantıklı sebep bulmanız gerekmektedir… Şu bir gerçektir ki ; Sigaradan dolayı akciğer kanseri olan ya da sigaradan ötürü ayağı ya da parmakları kesilecek olan bir hastanın , sigarayı bırakmak için mantıklı bir sebebi vardır…Peki sizin mantıklı bir sebebiniz olması için bu kadar dramatik bir sorun mu yaşamanız gerekiyor ? .. Farkındayız öyle bir sorununuz şu an olmadığı için bu yazının bu bölümünü dikkate almayacaksınız…. Çünkü algınız size yine oyun oynuyor … Beyninizde sigarayı bırakmakla ilgili bir proje oluştuğu ve kendinizi buna hazır hissedip hissetmediğiniz konusu sinir hücreleriniz tarafından ihbar alındı … Bu ihbar değerlendirildi , beyin “sigara yak” talimatı gönderdi bile ve şu an sigara isteği duyuyorsunuz okuduklarınıza rağmenHemen kalkın bize gelin demiyoruz…Bize gelmeden önce yapmanız gereken birşeyler var…Hani demiştik ya ilk önce mantıklı sebebiniz olmalı diye….Şimdi bu siteyi sık kullanılanlara kaydedin (Bize ulaşmak istediğinizde gereki olacak)…Sonra elinize bir kağıt kalem alın ve kendinize sigarayı bırakmanız için gerekli mantıkî sebebleri yazılı olarak itiraf edin…. Ve bu itirafnâmenin en son satırına sigarayı bırakmaya hazır olduğunuz tarihi yani sigarayı bir daha hiç görmek bile istemeyeceğinizi garanti ettiğimiz bize gelmek istediğiniz tarihi yazın….Bu tarihe kadar asla elinizdeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almayın…O güne kadar bugün içtiğiniz miktarda sigara içebilirsiniz azaltın demiyoruz….şu an yanınızda gözünüzün önünde bulunan sigara paketini de sakın çöpe atmayın inanın israf olacaktır… çünkü bize gelene kadar sigarayı bırakamaz hatta azaltamazsınız bile …. O kırıp attığınız paketin yerine % 100 başkasını alacağınız için attığınız dolu paket israf olur diyoruz… 

Anahtar Kelimeler:
insanlar neden sigara içer

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim