Öğretmen Diyarı

İlk kez anne olanlara öneriler

 

 

Belki düşünmenizi engelleyemeyiz ama sizlere bebekle ilgili birkaç öneri sunabiliriz.

 


Hamileliğiniz de sağlıklı beslenmeye özen gösterin. ‘’İki canlısın ye!’’ sözlerine kulaklarınızı tıkayın. Doğru bir kilo ile doğuma girmek hem doğum anı için hem de doğum sonrası sizi üzecek kiloların olmaması için önemli.

Egzersiz ve yoga yapmak sağlığınıza etki ettiği kadar psikolojinize de büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Huzurla geçen bir hamileliğin neticesi huzurlu bir bebek olacaktır.

Hamilelik süresince olumsuz düşünceleri kendinizden uzaklaştırın, kendinizi kötü hissettiğiniz dönemlerde doğumla birlikte kucaklayacağınız mucizenin hayalini kurarak kendinizi mutlu edin.

Doğum hikayelerini dinlemeyin, her kadının doğumu farklıdır. Korku dolu hikayelerle beslenmeyin. Çünkü gerçek doğum anlatılanlar kadar korkunç değil. Siz şimdilik hamileliğinizin tadını çıkartın.

Hamilelik döneminizde emzirme ile ilgili bilgiler edinin. Doğum sonrası fazlaca ihtiyacınız olacak. İlk 6 ay anne sütü bebeğiniz için hayati önem taşıyor.

Doğumdan hemen sonra bebeğiniz emmese dahi mutlaka sütünüzü sağın. Böylece sütünüz gelmeye hatta artmaya başlayacak.

Fırsat buldukça uyuyun ve dinlenin bebek gelince yeteri kadar uykusuz kalacaksınız.

Bebeğinize çok fazla kıyafet almayın, o kadar hızlı büyüyecek ki bir kısmını kullanmanız mümkün olmayacak.

Doğumdan çıktığınızda yorgun olacaksınız ve çevrenizde size sürekli bir şeyler söyleyen insanlar olacak. Herkesin söylediğini dinlemeyin. Öncelikle kendinize güvenin, hamilelik öncesi bilgilenin ki kendi bildiklerinizi uygulamakta tereddütte düşmeyin.

Kafanız karıştığında annelerinizin tecrübelerine sığının.

Ve bebeğinizle yaşamaya başladığınızda bu duruma alışmak sandığınız kadar zor olmayacağını bilin. Elbette eskisi gibi her istediğinizi yapabiliyor olmayacaksınız ama inanın bebeğiniz tüm bunlara değecek. Ayrıca nasıl büyüteceğim diye endişelenmeyin her konu da bebeğiniz için elinizden gelenin en iyisini yapacaksınız.

http://www.mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim