İkinci el araba alırken bunlara dikkat

İkinci el bir araba alma süreci oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bir araba almak istediğinizi etrafınızla paylaştığınız andan itibaren her kafadan bir ses çıkar, birbirine tam zıt yorumlar, durumu daha da zorlaştırır.  Özellikle de ilk arabanızı alıyorsanız, dikkate alınması gereken yüzlerce şey var gibi gelebilir. Kendiniz için en doğru aracı seçerken dikkate almanız gereken birçok faktör olsa da, nihayet o aracı bulduğunuzda fiziksel bir muayeneden geçirmeniz gerekecektir.

Aracı görmeye gittiniz, tekeri ayağınızla şöyle bir yokladınız ve hatta elinizi çenenize götürüp düşüncelere daldınız. Şimdi ne olacak? İkinci el bir araç hakkında bilgi edinmek için dedektif olmaya gerek yok, zekice bazı incelemeler yapmak size araçla ilgili çok şey söyleyebilir.

İşte ikinci el bir arabayı incelerken dikkat etmeniz gerekenler:

Hava nasıl?

Otomobili incelemek için mutlaka aydınlık bir hava seçin. Nasıl ki aracın fotoğrafını çekmek için gece uygun değilse, yağışlı havalar da arabayı görmek için uygun değiller. Çünkü çoğu satıcı zaten arabayı size göstermeden önce cilalamış olacaktır ve yağmur damlaları da birçok çiziği ve pası çok güzel gizleyecektir.

Yalnız gitmeyin

Aracı incelemeye tercihen arabalardan anlayan bir arkadaşınızla gitmeniz daha avantajlı olacaktır. Hem ikinci bir göz olarak, hem de arabadan çok hoşlanırsanız göremeyebileceklerinizi arkadaşınız görebilir.

Servis kayıtları

Servis ve bakım kayıtlarını mutlaka sormanızda yarar var, eğer bu kayıtlar yoksa aracın bakımlarının keyfe keder yapıldığını varsayabilirsiniz.

Tek takım lastikler

Yedek lastiğin yerinde olup olmadığını, sonra da durumunu incelemelisiniz. Eğer eskimişse yenilenmesi gerekeceğinden size pazarlık payı kazandırabilir. Ayrıca tüm lastiklerin tek takım olduğundan da emin olun. Ucuz lastikler, aracın sahibinin diğer konularda da kestirmeleri tercih ettiğini gösterebilir.

Araç içi sistemler

Klimayı hem sıcak hem de soğuk ayarda mutlaka çalıştırıp deneyin. Aynı şekilde müzik sistemlerini ve hoparlörü de denemek akıllıca olacaktır. Emniyet kemerleri, koltuk rayları ve kullanılan tüm düğmeler düzgün şekilde çalışıyor mu?

Paslanma en büyük düşman

Arabanın ve paspasların altına mutlaka bakın. Paslanma varsa çözümü size pahalıya patlayabilir. Kaynak izleri varsa geçmiş hasarlara işaret ediyor olabilir.

Kilitler, anahtarlar..

Otomatik kilit sistemi varsa çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yedek anahtar da çalışıyor mu? Aracın hem dışında hem içinde sistemin çalıştığından emin olun.

Yüzeydeki fırça darbeleri

Ev yapımı boyama ancak ev için geçerli olabilir. Aracın sahibi eğer bu basit gerçeği unutmuşsa, araçla ilgili başka önemli bakımları da çoktan unutmuş olabilir. Koşarak kaçın.

Sızıntılar

Araç eğer sıvı sızdırıyorsa, altında özellikle yağlı bir birikinti varsa, basit bir sorun dahi olsa bu iyiye işaret değildir. Aracın iyi bakılmadığı anlamına gelir.

Döşemeler

Döşemelerde ve tavandaki lekeler, delikler aracın hor kullanıldığının en büyük kanıtıdır. Genel olarak iyi bakılan araçların bu detayları da iyi bakılmıştır.

Satın almadan önce aracı incelemek en doğal hakkınız, eğer satıcı buna itiraz ediyor ya da rahatsız oluyorsa başka bir araç bakmanız daha iyi. Aracı incelerken bir an önce halletmeniz gerekiyormuş gibi bir baskı hissetmeden, acele etmeden bu konuya zaman ayırmanız uzun dönemde sizi çok rahatlatacaktır.

Aracın ilanda yazan tüm özellikleri taşıyıp taşımadığını kontrol eder ve taşımadığını fark ederseniz, fiyatı kırmak için kullanabilirsiniz. Prensip olarak tüm eksikleri fiyat pazarlığında gündeme getirmek akılcı ve makul bir yaklaşım olur.

 

tasit.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim