Öğretmen Diyarı

İki Bayram Arasında Evlenilmez Diye Bir Şey Yok

Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu, Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasında evlilik planı yapan ancak, 'iki bayram arası evlenmek caiz mi?' diye kara kara düşünen gençlere müjde niteliğinde bir karara imza attı...

Bir vatandaşın, "İki bayram arasında evlenmek caiz midir?" sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu Dinî Bilgilendirme Platformu, 'iki bayram arası evlenilmez' anlayışının dini boyutunun olmadığına hükmetti.


Kararda, şunları kaydetti: "Ülkemizin bazı yörelerinde, Ramazan ile Kurban Bayramı arası kastedilerek 'İki bayram arasında düğün yapılmaz ve nikâh kıyılmaz.' denilmektedir. Bu sözün dini yönden hiçbir dayanağı bulunmamaktadır.


Hz. Peygamber (s.a.s.) ile Hz. Aişe (r.a.) de Şevval ayında evlenmişlerdir (Müslim, Nikah, 73). Şartlar ve imkânlar müsait olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, nikâh kıyılabilir.


Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. Bu nedenle iki bayram arasında düğün yapmakta ve nikâh kıydırmakta dinimiz açısından hiçbir sakınca bulunmamaktadır."

 

ailehaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim