Öğretmen Diyarı

İdeal eş nasıl olmalı

İnsanlar tanıştıkları eş adaylarında bir takım faktörleri göz önünde bulundurarak kendileri için en uygun en ideal eşi seçebilirler. İdeal eşkonusunda ilk dikkat etmeniz gereken en önemli şey eş adayınızın size ne kadar benzediğidir. Aile ortamı, yetişme şekli, kültür, eğitim, ortak zevkler konusunda ne kadar birbirinize benzediğiniz önemli. Evlilik kolay olmayan bir süreçtir. Kendinize uygun olmayan bir eş ise evliliği çok daha zor bir hale sokar. Evliliğinizde karşılılaşmanız muhtemel zorluklara bir de yukarda saydığımız kültür, eğitim vb farklılıklar da eklenince ilerde ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklara yenilerinin eklenmesi ihtimali artacaktır. Unutmayın ki arkadaşlarımızı seçerken bile ne kadar çok ortak noktamız olduğuna dikkat ederiz. Çünkü bir kişi ile ne kadar çok ortak noktanız varsa ilişkinizin süresi de o kadar uzun olacaktır. Tabi ki bu durumu abartmanızda da yarar var unutmayın ki hiç kimse size tıpatıp benzemez mutlaka farklı zevkleriniz farklı ilgi alanlarınız olacaktır.

 

Eş adayınız evliliğe ne kadar hazır? Bu kendinize sormanız gereken önemli sorulardan bir tanesidir çünkü evliliğe hazır olmayan bir kişi evlilik sürecinde ayaklarını geri geri sürüyecektir. Evliliğe hazır olmayan bir kişi ile evlenseniz dahi ilerde muhtemelen sorunlarla karşılaşacaksınızdır. Eğer karşınızdaki kişi evliliğe hazır olmadığını bizzat kendisi söylüyor yada evlilik konusu açıldığında sürekli bahaneler üretiyor ve konuyu değiştiriyorsa en azından karşınızdaki kişi şu an sizin için doğru eş adayı değildir. Evliliğe hazır olmayan bir kişiyi evlenmeye ikna etmeye çalışmakta doğru bir şey değildir. Çünkü siz ona ne kadar evlilikten bahsetseniz o kişi o kadar evlilikten ve sizden uzaklaşacaktır. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey zamana bırakmaktır.

 

Eş adayınızla ne kadar iyi vakit geçirebiliyorsunuz? Onunla konuşabiliyor musunuz? Evlendiğiniz zaman ömrünüzün geri kalanını ve günün büyük bir kısmını artık o kişiyle geçireceğinizi unutmayın. Eğer onunla buluştuğunuzda konuşacak konu bulamıyorsanız veya birlikte geçirdiğiniz vakit size sıkıcı geliyorsa muhtemelen karşınızdaki kişi sizin için doğru insan değil.

 

Yaş faktörüne dikkat edin. Psikologların yaptığı araştırmalara ve analizlere göre boşanma oranı en yüksek çiftler kadının yaşının erkeğin yaşından daha büyük olduğu çiftler. Aynı yaşta olan çiftlerin boşanma oranları daha düşük. Erkeğin yaşça daha büyük olduğu çiftlerde ise boşanma oranı en düşük olan grup. Erkeğin kadından yaşça büyük olması ilişkideki ve evlilikteki rolünü daha etkin ortaya koymasını sağlıyor. Bu yüzden evleneceğiniz erkeğin sizden 5-6 yaş büyük olması ideal olacaktır.

 

Bir hobisi var mı? Evlenmeyi düşündüğünüz eş adayınızın bir hobisinin, uğraşının olması evliliğinize olumlu katkı sağlayacak bir etken. Herhangi bir hobisi olmayan çiftler evliliğin ilerleyen zamanlarında birbirleriyle daha sık tartışma yaşama potansiyeline sahip. Ayrıca yapılan araştırmalar kitap okuma alışkanlığına sahip erkeklerin boşanma oranlarının çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

Anahtar Kelimeler:
İdeal Eş Nasıl Olmalı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim