Öğretmen Diyarı

İbretlik Bir Hikaye: Her Evli Çift Bu Yazıyı Okumalı. Gençliğin Sırrı
 
Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış: "Bu gençliğin sırrı nedir?" diye. Bu soru soruldukça ihtiyar delikanlı güler geçermiş.

Sorular sıklaşıp , soranlar çoğalınca cevap vermek vacip olmuş sanki. Düşünmüş Azmi dede, bu sırrımı kolayca herkese nasıl anlatırım diye. Sonra tüm meraklıları evine yemeğe davet etmeye karar vermiş."Bu davette size sırrımı açıklayacağım" demiş. 

Herkes merakla davete gelmiş. Yemekler yenilmiş, içilmiş, sohbetler edilmiş vakit iyice gecikmiş. Ama gençlik sırrı ile ilgili tek kelam edilmemiş.

Herkes konu ne zaman açılacak diye merek ederken Azmi dede hanımına seslenmiş:

-"Hatun, şu kilerden bir karpuz getirir misin bize?" Hanımı yaşlı haliyle hemen doğrulmuş kilere giderek bir karpuz getirmiş.

Azmi dede karpuza şöyle eliyle bir vurmuş tık tık diye sonra da:" Bu olmamış hanım, güzel çıkmayacak, başka getirir misin?" demiş. Hanımı karpuzu götürmüş başka bir tane getirmiş.

Azmi dede onu da bir yoklamış yine beğenmemiş." Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış başka bir tane getirirmisin? " demiş.

Bu böylece üç dört sefer daha tekrarlamış. Dedemiz nihayet beşincide karpuzu beğenmiş ve karpuz kesilmiş, misafirlere ikram edilmiş.

Herkes karpuzunu afiyetle yerken Azmi dede sormuş: "Eeee arkadaşlar işte benim gençliğimin sırrı burada anladınız mı?"

Herkes birbirinin yüzüne bakmış, kimse bir şey anlamamış:"  Hayır Azmi dede bu sırrı biz anlayamadık" demişler.

Azmi dede gülmüş: "Efendiler" demiş, "o gördüğünüz karpuz kilerde bir taneydi, tekti.

Ben hanıma git de başka getir dedikçe o kilere gidip geliyor aynı karpuzu getiriyordu. Bir kere bile "aman be adam , defalarca şu tek karpuzu ne taşıttırıyorsun bana " demedi. Beni sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi. İşte ben bütün gençliğimi bu hanımıma borçluyum.

Biz birbirimizi başkalarının önünde zor duruma hiç düşürmeyiz. Aramızdaki hiçbir sıkıntıyı dışarıya yansıtmayız.

Hep birbirimize destek olur, dert ortağı olur, yardım ederiz. Birbirimizle ilgili olan problemleri yine birbirimize anlatırız.

İyi kötü her olayı da birlikte paylaşırız.´ demiş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol