Öğretmen Diyarı

Hipnoz Hakkında Bilinen Yanlışlar.İnsan nasıl hipnotize olur?

 

Yanlış 2: Hipnoz bir Trans halidir.

Doğru: İlk sıralarda hipnozun kişiyi trans benzeri bir duruma soktuğuna inanılıyordu. 1990’lrın sonlarında Trans Teorisinden kanıt yetersizliği nedeniyle vaz geçildi.

ROD PLOTNİK (INTRODUCTİON TO PSYCHOLOGY)

Amerikan Psikoloji Derneğine bağlı Psikolojik Hipnoz Bölümünün (1993) kabul ettiği tanım şu şekildedir.

”  Hipnoz: Bir araştırmacının, klinik tedavi uzmanının yada hipnozcunun bir kişiye duyum, düşünce , algı , his veya davranış değişikliği yapacağını telkin etmesidir.”

Hipnoz ilk olarak ne zaman Keşfedildi?

Hipnozun tarihi insanlık tarihi kadar eskidir ama akademik anlamda ele alınması Anton Mesmer’in 1770’li yılların sonlarına doğru manyetizma (kendi değişiyle hayvansı çekicilik) olarak isimlendirilen zamanlara dayanır. Mesmer’in tekniği gözden geçirilmeye başlandıktan sonra ortaya çıkan başka akımlar tarihsel süreci 3 farklı döneme ayırır.

1. Premesmer Dönemi (Mesmer Öncesi Dönem)
2. 
Mesmerizm Dönemi
3. 
Post Mesmer Dönemi (Mesmer Sonrası Dönem)

\"m\"

 

Suni Uyurgezerlik Dönemi

Mesmerin takipçilerinden Marquis de Puysegur birgün bir çobanı uyurgezerlik haline soktuğunu fark etti. Sujenin bakışları fixe sanki bir uyku hali içinde fakat konuşuyor, sorulan sorulara cevap veriyor ve yürüyordu fakat tüm çabalara rağmen uyanamıyordu. Puysegur bu hali uyurgezerliğe benzeterek Somnambulisme artificielle adını verdi ve 1784-1843 arası dönem Somnambulisme Artificielle dönemi olarak adlandırılabilir.

Yine bu dönemde Fransa’da 1821’de Recamier, 1829 da Cloquet cerrahide ağrısız ameliyatlar yapılıyor ve 1837’de telkinle ağrısız diş çekimi ilk defa yapılıyordu.

Dr.James Braid Dönemi

İzlediği bir sahne şovunda hipnoz edilen kişinin gözlerinin sabit olmasında dikkat ederek uyurgezerlik halinin gözün yorulmasına bağlı olduğunu düşündü. Ve kendi yakınlarının gözlerini bir noktaya sabitleterek uyku haline benzettiği bu etkiyi elde etti. Ve Yunan Mitolojisindeki uyku tanrısının ismi olan Hypnos ismini ilk defa kullanan kişi oldu. (1841)

Charcot’un Histeri Teorisi Dönemi

Charcot hipnoz edilen kişilerin histerik kişiliğe sahip kişiler olduğunu idda etmekteydi. Jean-Martin Charcot Salpetrier ekolünün kurucusu idi. Bu ekolün karşısında ise hipnozu normal bir olay olarak gören Nancy Ekolü ve temsilcisi Bernheim vardı.

Nancy Ekolü (Liebeault Ve Bernheim’in Telkin Teorisi)

Liebeault ve Bernheim hipnozun sadece telkin sonucu ortaya çıkan bir hal olduğunu ilan ettiler. Ve bu görüşleri ile Charcot ve ekolüne karşı cephe aldılar. (Liebeault bir köy hekimi idi ve yıllarca hipnozu kullandı. Bernheim ise ünlü bir profesördü ve siyatik ağrısı çeken bir hastasının kendisinin haberi olmadan Liebeault tarafından tedavi edilmesi ile ona haddini bildirmek için yanına gittiğinde tedavisini inceleme fırsatı buldu ve yıllarca Liebeault ile birlikte çalışarak binlerce hastayı birlikte tedavi ettiler. )

Pierre Janet Ve Babinski

Pierre Janette hipnozu bir nevroz benzeri olarak gördü ve Charcot’un takipçizi olarak kabl edildi.

Babinski de Charcot gibi düşündü.

Sigmund Freud

Sigmund Freud hayatının çok büyük kısmında psikanalitik kuram için çalışmalarda bulunmuş ve özelliklede üretkenliğinin en fazla olduğu yıllarda da bir taraftan kendi ruhsal sorunları ile de uğraşmış ve bir çok psikosomatik hastalığının ve fobilerinin nedenini araştırırken hem kuramını zenginleştirmiş hem de kendi analizi için uğraş vererek çok zor bir işi de başarmıştır.

Freud Yapmış olduğu bu çalışmalarla günümüze kadar gelen birçok etkide bulunmuştur. Freud bu çalışmalarının çoğunda hipnozu kullanmış ve çalışmalarının zeminini hipnozdan elde ettiği verilerle yapılandırmıştır. Freud hipnozu 1887 de tedavilerinde kullanmaya başlamıştır. 1888 de ise Histeri tedavisinde hipnozu Dr. Breuer ile birlikte kullanmıştır. Yine aynı dönemlerde yavaş yavaş hipnozu bırakarak serbest çağrışımlardan yararlanmaya başlamıştır. Hipnozu bırakma nedenleri arasında hastalarının hipnoza girmedeki yaşadığı zorluklardır denir. Ve yine bu dönemlerde Anna O. Adındaki hastası ile birlikte serbest çağrışımı daha çok kullanır ve tercih eder olduğu ifade edilmektedir.

Pavlov’un Refleksolojik İzahı

Pavlov şartlı refleks mekanizmasını köpeklerle yaptığı deneylerle ortaya koyan bir bilim adamıdır. Aynı şekilde hipnozu izah ederken de benzer mekanizmaların etkili olabileceğini idda etmiştir.

Freud Sonrası Dönem

Charcot’un ölümünün ardından (1893) ve Freud’un hipnozu uzun süre kullanmayışı ve 1918 de bırakması ile ikinci dünya savaşına kadar hipnoz çalışmaları bir duraklama yaşamıştır. Ardından ise;

  • 1944 – II. Dünya Savaşı döneminde harp nevrozlarının aniden çoğalması, uzun zamana ve emeğe ihtiyaç gösteren psikanaliz metodları yerine hipnoanaliz metodunun getirilmesini mecburi kılmıştır.

  • 1955 – İngiltere’de İngiliz Tıp Derneği hipnozu resmen kabul etti.

  • 1957 – Amerika’da Michiga State Board Of Dentistry Amerikan başsavcısından diş hekimlerinin günlük pratiklerinde hipnozu kullanabilmelerinin kararını çıkarmıştır.

  • 1958 –  Amerika’da Amerikan Tıp Derneği tıp mensuplarının tedavi amaçlı olarak hipnozun kullanımını kabul etti.

Hipnozun tarihçe detaylarını http://www.tkarediyet.com/tr/37/articleCat/5/articleID/65 dresinden ulaşabilirsiniz

 

Kimler Hipnoz Edilebilir?

Hipnoz durumu telkine yatkınlıkla alakalı bir konudur. Sanılanın aksine Hipnoz herkese kolayca uygulanamamktadır.

B.L Bates 1994 – Üniversite öğrencileriyle yapılan bir deneyse ortaya çıkan grafik şu şekildedir.

– Yüksek Hassasiyet : %30

– Orta Derece hassasiyet: %30

– Düşük hassasiyet: %40

 

Yanlış: Hipnoz karekteristik yada sosyal konum, zeka cinsiyet konularıyla ilişkilidir.

Doğru: Hipnoz karekteristik yada sosyal konum, zeka cinsiyet konularıyla ilişkili değildir (Kynk:Kirsch & Lynn 1995; M.R. Nash)

 

Hipnoz Olma Süreci . İnsan nasıl hipnotize olur?

– Hipnozcu güven ve rahatlık duygusu yaratarak kişiyi yumuşatmaya çalışır. Bu durum danışana ulaşabılmek adına önemlı bır adımdır.

– Hıpnozu kışıyı belırlı bır noktaya yada cısme odaklayarak konsantre olması yonunde telkın verır. Bu noktada otorıter ve guvenılır olabılmesı gerekmektedır. (B.L Bates 1994)

Günlük yaşantımızda araba kullanırken, uykuya dalma evrelerınde sıklıkla yaşadığımız dalgın sürecın bır kontrolün elinde olması olarak betimlemek  temel hipnoz mantığının anlaşılbilmesi için doğru olacaktır.

Başlıca Hipnoz Teorilerine ulaşmak için tıklayın

 

 

Hazırlayan: Lemi Baran Akyol

Güney Ukrayna pedagoji Üniversitesi Psikoloji Bölümü

 

Kaynaklar:

Rod Plotnik (Introduction to psychology
Amerikan Psikoloji Derneği
http://www.tkarediyet.com/tr/37/articleCat/5/articleID/65
B.L Bates 1994
Kirsch & Lynn 1995; M.R. Nash)
 
Kaynak: psikolojinotlari.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol