Öğretmen Diyarı

Her Sayfasında Sizi Daha Çok İçerisine Çeken Kitap: Olasılıksız'dan 17 Alıntı

Adam Fawer, daha ilk kitabı olan Olasılıksız'ı piyasaya sürdüğünde eminiz ki bu kadar okuyucuya ulaşacağını düşünmüyordu. Okuyucuyu soluksuz bırakan, her sayfasında daha çok içerisine çeken bu kitap türünün klasikleri arasında. Öyle ki; bu kitap gibi aynı heyecanı vermeye çalışarak kaleme alınan romanların sayısı da oldukça artmış durumda.

İşte; "Her Sayfasında Sizi Daha Çok İçerisine Çeken Kitap Olasılıksız'dan 17 Alıntı".
#1

"İmkansız diye bir şey yoktur, sadece bazı olayların olma olasılığı daha düşüktür."
#2


"Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."
#3

"Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün. Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile."
#4


"Satranç hayat gibidir David," demişti babası. "Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek."
#5

"Daha önce hiç silah kullanmamıştı, ama bu onu endişelendirmiyordu. Fotoğraf çekmek gibiydi bu iş. Odakla ve bas. Aralarındaki tek fark, bir Nikon kamera 9 milimetrelik bir Lorcin L gibi tepmezdi."
#6

"Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir."
#7

"Işık hızından hızlı olan tek şey düşünce hızıdır."
 

#8
"Her seçimin olumsuz sonuçları olabilirdi. Asıl yapılması gereken, riski değerlendirmek ve en aza indirgemekti. Hiçbir zaman risk faktörü yok edilemezdi, tamamen yok edilemezdi. Böyle bir şey asla hesaplanamazdı. İşte hayatın en güzel tarafı da buydu; her şey olabilirdi. Her ne kadar olasılıksız olursa olsun olabilirdi. Olasılık dışı olan bir olay mutlaka olurdu."
#9

"Hayattaki en önemli şey, dağıtılan kartlar ve oyunda olup olmamaktı."
#10

"Bu rahatsızlık, tarih boyunca bir sürü farklı isimle anılmıştır:

Akıl hastalığı, dile getirilmez bir acı, iblisin işkencesi, hatta tanrının gazabı. Günümüzde de biz buna epilepsi diyoruz."
#11

"Laplace, gerçeği tahmin etmenin en iyi yolunun doğru cevabı hesaplamak değil de, en az yanlış olan cevabı hesaplamak olduğunu kanıtladı."
#12

"İnsanlar yakayı ele verince hiç de cesur davranmıyordu."
#13

"Mutlaklarla değil de olasılıklarla yönetilen bir evrende bütün sonuçlar vardır."
#14

"Tüm kumarbazların söylediği en önemli cümleyi söyledi; Kötü eller gelmeye başladığında masadan kalkacağım..."
#15


"Acaba ne zamandan beri insanları da sabun paketleri gibi barkodlamak gayet doğal bir şey olarak karşılanmaya başlamıştı."
#16

"Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?"
#17


"Eğiticiler, filler zincirlerini kıramayacaklarını öğrenene kadar ip kullanmazlar. Aslında o filleri orada tutan ipler değil, kendi akıllarındaki koşullama. İşte bu yüzden bilgi önemlidir. "

 

Kaynak: Onedio.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol