Öğretmen Diyarı

HER GÜN TÜKETİLMESİ GEREKEN YİYECEKLER NELERDİR?

Ülkemizde pek sebze yemeği yeme kültürünün olmadığı ortada. Ancak sebzelerin bizlere sunduklarına kesinlikle yüz çevirmemek gerekiyor ve onların arasında da en etkili olanlardan bir tanesi havuç. Havuç ve havuç gibi kırmızı tonlarına yakın renklere sahip olan tüm sebzeler aslında vücudumuzu koruyacak maddeler barındırıyorlar ve bu nedenle es geçilmemeleri gerekiyor. Kanserden tutun da astıma kadar onlarca rahatsızlıktan koruyucu etkisi olan havuç, kesinlikle her gün tüketilmeli ve et yemeklerinin içerisine bile konabilmesi sebebiyle de oldukça esnek bir sebze diyebiliriz. Tabii ki etlerinizi kızartma yerine ızgara, fırın, haşlama gibi seçeneklerle pişirmeyi de unutmamalısınız.

Et dedik ancak tabii ki her gün tüketilmesi gerektiğini devamlı olarak et yemeli şeklinde algılamamalı. Kırmızı etin yüksek tüketiminin kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarması sebebiyle, et tüketimini sınırlandırmak ve yemeklere tat vermesi için bir miktar koymak çok önemli. Ayrıca devamlı olarak kırmızı et yemek yerine tavuk eti, balık gibi beyaz et seçeneklerini de değerlendirerek bunların sahip oldukları faydaları elde etmek gerekiyor. Pilavlarınıza gerçek et suları koyarak et yemeden etin faydalarının bir kısmını da elde edebilirsiniz.

Ceviz, fındık ve badem gibi kuru yemişlerin pek çok et türünden veya sebzeden daha besleyici olduğu biliniyor. Özellikle kalp rahatsızlıklarından korunmak isteyenlerin tüketebilecekleri bu kuruyemişlerden günde bir kaç tane almanız ve ölçüyü kaçırmamanız yeterli olacaktır. Ayrıca enerji verici yapıları sayesinde gündüzleri size işleriniz konusunda da yardımcı olacaklardır fakat yatmadan önce yememeye dikkat etmeli.

Kırmızı sebzelerden bir tanesi de domates olarak karşımıza çıkıyor ve domatesin antioksidan etkilerinden faydalanabilmek için kabuğuyla birlikte tüketmek gerekiyor. Salça, domates suyu gibi işlenmiş domates ürünleri de ihtiyacınız olanları almanızı sağlayacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim