Öğretmen Diyarı

Her 100 kişiden 35'i işini kaybedecek!
Oxford Üniversitesi bilim insanları öncülüğündeki  araştırma, 700'den fazla iş ve meslek dalındaki bilgisayarların etkisini inceliyor 
Bilgisayar ve otomasyonun yaratıcılık gerektirmeyen ve seri imalata dayalı işleri kolayca  devralacağı sonucuna varan araştırma, bütün işyerlerinde robotlara geçiş sağlanırsa, işlerin yüzde 35'inde insana gerek kalmayacağını belirtiyor. 


BİREYSEL KATKI SAĞLAYANLARIN İŞLERİ GÜVENDE

Bu durumda aşçılar, satış ve pazarlama elemanları ve hatta elbise sunan, giysi sergileyen mankenlerin yaptığı işi robotlar yapabilecek. Terapistler, spor hocaları ve öğretmenlerin işleri ise, bireysel katkılar nedeniyle robot tehdidinden uzak. 

Yine yazarlık, bilimsel araştırma, ekonomik girişimcilik gibi yaratıcılık gerektiren işler, insanların tekelinde bulunuyor. Yöneticilik ve hasta bakıcılık gibi insani iletişime dayalı işler de robotların mevcut yeteneklerinin dışında sayılıyor .

Robotların son 20 yılda sessiz sedasız çoğu iş dalını sildiğini hatırlatan uzmanlar,  gelecekte kayıp işler konusunun daha önemli hale geleceğini, ekonomik altyapının henüz işsiz bireyler sorununu çözmediğini vurguluyor.  

Araştırmacılar, ünlü ekonomist John Maynard Keynes'in 1933'te  robotlaşma sonucu oluşacak işsizlikle ilgili öngörüsünü de hatırlatıyor. İngiliz uzmanlar, teknolojik gelişmelerin "Teknoloji işsizlik yaratacak" diyen Keynes'in o dönemdeki öngörüsünün ötesinde geçtiğine dikkat çekiyor.
 
egitimajansi.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim