Öğretmen Diyarı

Hassas İnsanlar İçin 5 Harika Ders

Pek çok insan, hassasiyeti bir kusur ya da engel olarak görür çünkü hassas insanların aslında toplum içinde nasıl davranacağına dair çok katı kuralları yoktur. Esasen, hassas yapılı insanlar daha yüksek farkındalığa sahip, daha şefkatli, daha affedici ve yönetilmeye daha müsait olmaya meylederler. Hassas yapılı insanlar her şeyin daha iyi bir hale gelebileceğine inanırlar ve bunun gerçekleşmesi için her zaman çalışırlar. Hassas yapılı insanlar, acı çekmekle acıyı hafifletmeye çalışmayı, mücadele etmekle problemi çözmeyi, sevgiyi ifade etmekle kalp ağrısı çekmeyi yani zıtlıkların hepsini birlikte hisseder. Bu empatik yapıları genelde çoğu kişi tarafından görülmez, göz ardı edilir ya da yanlış anlaşılır.

Hassas yapılı insanlar bazen enerjilerini dış dünyaya çok fazla verirler ve kendilerini unuturlar. Dış dünyadaki insanların, onların davranışlarıyla ilgili var olan beklentileri yüzünden bunun dengesini şaşırmaları olasıdır. Şimdi okuyacağınız 5 harika ders ile bunun dengesini yeniden kurmayı öğreneceksiniz.
1) Duygusal Tepkilerinizi Sevin ve Onları Kontrol Edin.

Hassas yapılı insanlar dünyayı farklı görürler ve bu bakışlarında büyük güç ve sorumluluk vardır. İnsanların düştüğü durumları gördüklerinde yardımcı olmak için büyük bir sorumluluk ve aşırı duygusallıkla harekete geçebilirler, çok hızlı aksiyon almak isteyebilirler.  Bu, ilk etapta iyi birşey gibi gözükür ancak duygular tepedeyken harekete geçmenin bazı olumsuz tarafları olabilir. Bazen, insanlara yardımcı olmak istediklerinde aslında verilmesi gereken yardımın o olmadığını sonradan anlarlar. Burada sorun yardım etme isteği değildir. Asıl önemli olan, bir problemin asıl sebebini, duygusal yoğunluk olmadan anlamaktır ve ona uygun yardımı sunmaktır. Hassas yapılı bir insansanız, herhangi bir durumda karar almadan ya da birisine yardım etmeye çalışmadan önce, hem duygularınız hem de mantığınızla düşünün ve sonra harekete geçin. Ani bir hareketimizle dünyayı kurtaramayız. Asıl sorumluluk, bilgece attığımız adımlarla yerine getirilir.

2) İçsel Rehberinizi Dinleyin ve Ona Güvenin.

Hassas yapılı insanların, etrafta olup bitenlere dair, yüksek bir farkındalık noktasından kaynaklanan yoğun bir biliş halleri mevcuttur. Maalesef, hassas yapılı insanlar içsel rehberlerine her zaman böylesine yoğun bir şekilde güvenmezler!

Hassas yapılarından ötürü, bu insanlar, ilişki içinde oldukları insanların laflarına güvenmek isterler ve çoğunlukla da güvenirler. Etraflarında, bu güven duygusunu kullanmak isteyen insanlar olur ve işte bu yüzden hassas yapılı insanların mutlaka içsel rehberlerine güvenmeleri gerekir. Asıl güveni ve rotayı sağlayan içimizdeki rehberdir. Hassas yapılı insanlar, yardım etmeye ve işbirliği içinde olmaya o kadar odaklıdır ki, iç seslerini duymazdan gelirler. İçsel rehberlerini dinleyerek atacakları doğru adımları bulmaları mümkündür.

3) Sizin İçin Gerçekten Önemli Olan Şeylere Odaklanın.

Hassas insanlar öylesine “farkındadırlar ki”, etraflarından çok fazla enerji absorbe ederler. Bu yüzden odaklarını kolayca kaybedebilirler. Diğer insanların problemlerini kendi üzerlerine alabilir, kendi dertlerini unutabilirler. Hassas yapılı insanların her zaman hatırlaması gereken şey, öncelikle kendileri için önemli olan şeylere odaklanmalarıdır. Aksi takdirde önem vermedikleri kendi sorunları daha da büyür ve içinden çıkılmaz bir hal alır.
4) Hatırlayın: Hassas Olmak Zayıf Olmak Demek Değildir.

Sizin kadar hassas olmayan insanlar sizin bu “becerinizi” anlamayıp bunu güçsüz olmakla bir tutabilirler. Asıl gerçek şudur: Sürekli neşe ve sevinç hissedebilmek ya da yeri geldiğinde etrafımızdaki insanların acılarını içimizde hissedebilmek çok daha fazla güç gerektiren birşeydir. Bu yoğun hal, hassas insanlar için bir yük değil, bir hediyedir.
Bu hediyeyi bilgece kullanmak için içsel gücünüze sahip çıkın. Bu gücü kendi içinizdeki rehberden gelen mesajlarla birleştirerek kendiniz ve diğer insanlar için en iyi şekilde kullanın.
5) Cesaretli Olun, Size Has Orijinal Gerçekliğiniz ile Bir Yaşamaya Devam Edin.

Hassas yapılı bir insan için en büyük ders, sahip oldukları bu hediyeyi algılamayan insanlar tarafından değiştirilmek istenmeleridir. Hassas tarafınızı saklamak, çoğunlukla, onun yüzünden yargılanmaktan  daha basittir; dolayısı ile bu tarafınızı hemen saklamaya meyledersiniz. Bunu çok gerekli durumlar dışında yapmayın. Gerçek ve doğru bildiğinizi yaşayın, hassas doğanıza müteşekkir olun. Siz neyseniz osunuz ve hayatımızdaki insanlar da bize bu yüzden müteşekkir olacaktır. Bu şekilde yaşamaya devam ettikçe dünyayı da daha sevgi ve barış dolu bir ortam haline getirirsiniz.

Her zaman hatırlayın: Hassas yapılı bir insan olmak, çok güzel bir hediyedir. En güzel hediyeler bile bazen insana yük olabilir. Böyle zamanlarda bu dersleri hatırlayın ve içsel rehberinize güvenin.

Kaynak: powerofpositivity.com

PINAR TAŞKIN

http://yeniboyutlar.com

Anahtar Kelimeler:
hassas insanlar harika ders

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol