Hangi İlişkiler Yürümüyor?

Iliskilerde dikkat edilmesi gerekenler

 

Ilk tanisma anina dikkat

Ister onu görür görmez aska tutulun, ister kendinizi zamanla kaptirin, her iki durumda da onunla ilk kez tokalastiginizda ya da ilk kez merhabalastiginizda anlik bir hissiniz olmustur. Arkadasliklarda bile bazen birine hemen kanimiz isinir, kimilerine karsi ise sebebi belirsiz bir uzaklik, sogukluk hissederiz.

Eger bu ilk hissinizi animsarsaniz; iliskinin seyrinde de güzel günlerin sizi bekleyip beklemedigini, sizi iyi hissettiren biriyle mi yoksa tekinsiz hisler doguran bir erkekle mi yakinlastiginizi anlayabilirsiniz.

Ilk sinir oldugunuz özelligine dikkat


Hesabi size mi ödetti? Son anda randevuyu mu iptal etti? Sizi yeterince dikkatle dinlemedi mi? Asiri kiskançlik mi yapti? Ilk günlerde ya da iliski öncesi dönemde ilk sinir oldugunuz tavrini görmezden gelmeyin. Heyecanin sarhoslugu ile bunlari geçistirebilirsiniz ya da onun zamanla degisecegini düsünebilirsiniz. Ancak yine de yasadiklarinizin farkinda olun.

Ne kadar sinir oldunuz bu tavrina? Bu hissinize 1'den 10'a kadar bir not verin, iliskinin ilk aylari için bu rakami bes ile, ilk yillari için ise on ile çarpin. Katlanabileceginiz ve idare edebileceginiz bir düzeyde mi yoksa hayat onunla katlanilmaz mi olur?

Önceki derslere dikkat


Önceki iliskilerinizi aklinizdan geçirin. Eski sevgilinizle yürümeyecegini ilk ne zaman anlamistiniz? Hemen mi, üç ay sonra mi yoksa iliskide önemli degisiklikler olup ayrilik çanlari net olarak çalmaya basladiginda mi?

Anladiginiz andaki ayrintilari yeniden gözden geçirin. Yeni tanistiginiz ve iliskiye baslamak üzere oldugunuz kiside, benzer bir durum söz konusu mu? Bu iliskinin yürümeyecegine dair düsünceleriniz olasi bir korkudan mi ibaret yoksa deneyimle sabit güçlü tahminlerden mi?

Eski asklari temize çekmemeye dikkat


Eski sevgiliniz; sizi terk edip acilara sürükleyen kisi veya askiniza karsilik vermeyen o unutulmaz sahsiyet... Acaba bu yeni aday onlardan birine mi benziyor?

Bu yeni adayda, onlarla yasayamadiginiz, yarim kalmis ya da aci vermis iliskiyi tamamlamaya mi çalisacaksiniz? Aman dikkat, temiz bir sayfa açin ve yeni sevgili adayinizi geçmisteki kisilerle ilintilendirmemeye çalisin. Aksi takdirde bu iliskiniz de ayni kötü kaderin ve kötü sonun kurbani olabilir.

Ne istemediginize dikkat


Tam aradiginiz gibi birini bulabilmek için öncelikle ne aradiginizi bilmeniz gerek. Elbette kendinizi kesin sartlarla sinirlandirmayin ama az çok ne beklediginizi mutlaka düsünün. Bu ideal erkek tanimina ulasmak güç olabilir. Bu nedenle ise "ne istemediginizi'' tespit ederek baslayabilirsiniz.
Çok yüksek bir egoya sahip, dünyanin kendi çevresinde döndügünü düsünen, size deger vermeyen ve hep kendini düsünen bencil bir erkek istemediginizden kesinlikle eminsiniz mesela. Ya da gözü hep disarida olan ya da çapkinlik yapan bir erkek... O halde neden yine böyle biriyle iliskiye giriyorsunuz? Bildiginiz yerden, tanidik bir yerden geldi soru ama yine yanlis seçim yaparak sinifta kaldiniz maalesef...

Yalniz kalma korkusuna dikkat

Bazen karsimizdaki erkegin bizi mutsuz edecegini adimiz gibi biliriz ama bunu kendimize bir türlü itiraf edemeyiz. Itiraf etmemiz halinde yalniz kalmak, sevgilisiz kalmak gibi tatsiz seçenekler bizi bekliyordur çünkü. Nedense yalniz kalmak hep daha zor gelir.
Teraziyi tartin. Bir tarafta yalniz ama huzurlu, yeni ve daha uygun kisilere açik bir siz (tabii hemen yeni bir adayin çikacaginin bir garantisi yok) diger yanda ise iliski sürecinde kendimizi bertaraf edemeyecegimiz vicdani muhakemeler, sevgi yükleri, beklentiler, birilerini kirma ihtimali... Hangisi daha agir geldi?

İhtiyaçlara dikkat

Onun bize uygun olmadigini, kesinlikle üzecegini ya da asla ayni dili konusamayacagimizi bile bile atlariz iliskinin çekici sularina. Aslinda agir basan ihtiyacimiz sekstir, onunla seks çok güzeldir, çok zevklidir. Ancak her mükemmel seks, her uyumlu iliskinin tek kosulu olsaydi dünyada mutlu çiftten geçilmeyebilirdi!

Evet, seks güzel, o halde iliskiye devam ama buna "ask", "birbiriniz için yaratilmis olmak" gibi ulvi isimler vererek at gözlügü takmayin. Yine de denemek istiyorsaniz, o halde kimseye karismak düsmez, rastgele...

İlk günlerde size söylediklerine dikkat

Erkekler iliskiye basladiklari ilk günlerde ya da kadini elde etmeye çalisirken çogunlukla (tabii istisnalar vardir) en yüksek performanslarini sergilerler. En güzel sevgi sözcükleri, en hos vaatler bu dönemde telaffuz edilir. Hayir, yalan söylediklerini ve sizi kandirmaya çalistiklarini iddia etmiyoruz. Çok profesyonel bir çapkin olmadigi sürece emin olun hissettigi gibi davraniyor ve konusuyordur. Sadece duygularinin dozaji ilk günlerde biraz yüksektir ve bazen kendini tanimlama biçimleri gerçeklerle uyusmaz.

"Çok sakin biriyim" derse bilin ki sinirli anlarini görme ihtimaliniz hayli yüksek ve yakindir. En büyük vaatlerinin en az yüzde ellisini atin, iste esittir gerçekler. Sizi bekleyen böyle biri... Yine de gözünüz parlayarak, kalbiniz atarak onun kollarina atilmak istiyorsaniz, en azindan saftirik bir genç kiz olarak degil, zamanin yikici etkilerine asina biri olarak iliskiye baslayabilirsiniz. Hayirli olsun.

İlk kavga anina dikkat

Deneyimle sabit oldugunu test etmek için söyle bir düsünün. Eski sevgilinizle ilk büyük kavga konunuz sadece o ana ait bir baslik miydi yoksa söz konusu gerilimi çözümleyene kadar hep ayni konu etrafinda tartisip durdunuz mu?

Çiçegi burnunda iliskinizde bir seyler sizi rahatsiz ediyorsa, içinize sinmeyen bir seyler varsa, gittigi yere kadar varmadan ve mutsuzluga bogulmadan önce; ilk kavga konunuza, onun tavrina ve bu kavgayi nasil sonuçlandirdiginiza dikkat edin. Bu, sizi bekleyen iliski ve erkekle ilgili neredeyse tüm ipuçlarini içeren çok önemli bir kistastir. Ilk yol ayrimina geldiniz. Tamam, mi, devam mi?

Arkadaslarin verdigi tepkiye dikkat

Yakin arkadaslarimiz bizi çogu zaman bizden iyi tanirlar. Iki kisiye disaridan bakan bir göz olarak, bize uygun biri olup olmadigini da ilk görüste anlarlar. Ailemizdeki gibi belirli kistaslari ve yasla birlikte olusan bir evlilik beklentileri de olmadigi için "evlenilecek çocuk degil" gibilerinden daha samimi ve dogru tespitlerde bulunabilirler.

Ancak sorun su ki, çogunlukla bunu dile getirmemeyi tercih ederler. Sizi daha önce hiç görmedikleri kadar mutlu görmüslerdir, mutlulugunuzu bozmak istemezler, birlikte oldugunuz erkekle yeni tanistiklari için kendi hislerinden yeterince emin olamazlar. Sonuç olarak bu konuda derin sohbetler yapmaktan bir sekilde kaçinirlar... Bu nedenle arkadaslarinizi iliskiniz konusunda her firsatta konusturmaya çalisin, sizin zorunuzla da olsa yapacaklari birkaç yorum, dile getiremediginiz negatif hisleri göz önüne almanizi ve bu iliskiyi gerçekten isteyip istemediginizi ya da dogru kisiyle olup olmadiginizi görmenizi saglar. Durumla yüzlesmekten korkmayin...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim