Öğretmen Diyarı

Hamile Kadının Karnını Ultrasonla İnceleyen Doktorlar Gördüklerine İnanamadılar.
 Ultrasonda rastlanan bulgulara göre, River ve Piper adlarını verecekleri tek yumurta ikizleri aynı zamanda monoamniyotik ikizlermiş. Bir diğer söyleyişle, iki bebeğin ortak bir amniyon kesesi ve plasentası var. Çok nadir rastlanan bu vaka bebekler için hayati önem taşıyor.

Doğum çok riskli olduğundan doktorlar Lisa’ya çocuğu aldırmasını önerdiler.

Lisa ise doğmamış bebekleriyle konuşarak onlara, “Sizi seviyorum. Sizi görmediğim halde doğmanızı istiyorum” dedi.

Bebeklerin göbek kordonları birbirine yapışıktı. Bu tür durumlarda, iki bebeğin de tek kordunu olduğundan embriyo geliştikçe kordonlar daha da gelişip güçlenirler. Tam doğum yaklaşırken de kordonlar ters-düz şekilde birbirlerine dolaşarak hem bebeklerin hem de annenin ölümüne neden olabiliyor.

Lisa beş aylık hamileyken hastaneye kaldırıldı. Yüksek riskli bu doğum için bütün tetkiklerinin yapılması gerekiyordu. Rutin testler bir günde tamamlandı. Bebekler büyüdükçe doğumun riski artıyor ve ikizlerin anne karnındaki yerleri küçülüyor.

Arkadaşları, Lisa’ya moral vermek için hastaneye akın ettiler.

31 hafta sonra, anne de bebeklerinin ve kendi sağlığından endişenlemeye başladı. Doktorlar, aileye, çocuklara hediye veya giysi almamalarını, kendilerini en kötüsüne alıştırmalarını söylediler.

Neyse ki doğum sorunsuz gerçekleşti. Lisa’nın ikizleri dünyaya geldi.

Bebekler bir süre küvözde kaldı.

Aile, bebekleriyle beraber hastanede 14 hafta boyunca yatıp kalktılar. 14 hafta sonunda artık evlerine gitmekte özgürdüler. Anne, baba ve ikizler bütün risklere rağmen mutlu bir hayata ilk adımlarını attılar.

Mucize bebeklerin tatlılığına bakın!

Lisa’nın zorlu süreci özetleyen videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.newsner.com/tr/2016/06/hamile-kadinin-karnini-ultrasonla-inceleyen-doktorlar-goerdueklerine-inanamadilar/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol